Header Ads

 • Son Yazılar

  İklimlendirme Nedir? İklimlendirme Nasıl Yapılır?


  Yeni teknolojiyle donatılmış binalarda iklimlendirme sistemleri ve klimatizasyon gibi kelimeler çok sık duyulur. Peki nedir bu iklimlendirme veya başka bir deyişle klimatizasyon.
  İklimlendirmeyi en genel halde tanımlamak gerekirse;Konfor veya ihtiyaçların karşılanması amacıyla insan, hayvan ve bitki veya endüstriyel bir mamulün üretilmesi sırasında atmosferik şartların kapalı ortamlarda iklimlendirme cihazları ile otomatik olarak kontrol altında tutulması işlemidir.

  Binalarda iklimlendirme, havanın ısıtılması, soğutulması, tazelenmesi ve nem şartlarının sağlanması yani kısaca binanın istenen iklimlendirme rejimine sokulması işlemidir. İklimlendirme sistemlerinde amaç, kapalı mekanda yaşayan kişilerin, çalışırken veya hava konfor şartlarının sağlanması veya endüstri sektöründe bir mamulün üretilmesi sırasında, mamulün istenen özelliklerde üretilmesi için gerekli olan atmosferik şartların sağlanması olarak tarif edilebilir
  Günümüz şartlarında iklimlendirme ve klimatizasyon kapalı mekanların konfor ve sağlık şartlarının üst seviyelere çıkarılması için kaçınılmaz bir sistemdir.
  İklimlendirme sırasında binalarda kullanılan sistemler sıralamak gerekirse;
  Split klimalar,
  Chiller - Soğutma Grupları
  Fan Coil'ler
  Klima Santralleri
  Egzost Santralleri
  Nemlendirme Cihazları
  Isıtma Sistemleri
  Bağlı otomasyon sistemleri
  Bağlı borulama ve armatür mekanik sistemleri.
  VAV - VRV - VAM sistemleri...
  ,

  Hiç yorum yok

  Teşekkürler.

  Post Top Ad

  Post Bottom Ad