İklimlendirme Nedir? İklimlendirme Nasıl Yapılır?

ömür yilmaz | 14:14 | 0 yorum


Yeni teknolojiyle donatılmış binalarda iklimlendirme sistemleri ve klimatizasyon gibi kelimeler çok sık duyulur. Peki nedir bu iklimlendirme veya başka bir deyişle klimatizasyon.
İklimlendirmeyi en genel halde tanımlamak gerekirse;Konfor veya ihtiyaçların karşılanması amacıyla insan, hayvan ve bitki veya endüstriyel bir mamulün üretilmesi sırasında atmosferik şartların kapalı ortamlarda iklimlendirme cihazları ile otomatik olarak kontrol altında tutulması işlemidir.

Binalarda iklimlendirme, havanın ısıtılması, soğutulması, tazelenmesi ve nem şartlarının sağlanması yani kısaca binanın istenen iklimlendirme rejimine sokulması işlemidir. İklimlendirme sistemlerinde amaç, kapalı mekanda yaşayan kişilerin, çalışırken veya hava konfor şartlarının sağlanması veya endüstri sektöründe bir mamulün üretilmesi sırasında, mamulün istenen özelliklerde üretilmesi için gerekli olan atmosferik şartların sağlanması olarak tarif edilebilir
Günümüz şartlarında iklimlendirme ve klimatizasyon kapalı mekanların konfor ve sağlık şartlarının üst seviyelere çıkarılması için kaçınılmaz bir sistemdir.
İklimlendirme sırasında binalarda kullanılan sistemler sıralamak gerekirse;
Split klimalar,
Chiller - Soğutma Grupları
Fan Coil'ler
Klima Santralleri
Egzost Santralleri
Nemlendirme Cihazları
Isıtma Sistemleri
Bağlı otomasyon sistemleri
Bağlı borulama ve armatür mekanik sistemleri.
VAV - VRV - VAM sistemleri...
,

Kategori: , , , ,

www.tesisisletimi.com :
Bina yönetimi başka bir deyişle tesis işletimi hakkında güncel bilgiler ve haberlere ulaşabileceğiniz Türkiyenin ilk ve tek blog platformudur! Burada mevzuattan, idari işlere, enerji yönetiminden, güvenlik hizmetlerine kadar tüm konuları takip edebilirsiniz

0 yorum

Teşekkürler.