Klimada COP Nedir?

ömür yilmaz | 08:42 | 0 yorum


COP Klimaların üzerinde bulunan etiket değerlerinden biridir. Ve çok önemsenmesi gerekir.
COP : İngilizce, “Coefficfent Of Performance”ın kısaltması olan C.O.P. (Performans Katsayısı) değerlerine mutlaka dikkat edilmesi gerekir. Neden mi?
Çünkü COP cihazın ısıtma verimi hakkında sizi bilgilendirir. Klimanızı aldığınızda kışın donmak istemiyorsanız veya yine kışın çok yüksek elektrik faturası ödemek istemiyorsanız COP değeri yüksek klima almanız gerekiyor. Eğer bir klimanın etiketinde COP değeri yazmıyorsa sorun.
Klimaların COP değeri, ısıtma kapasitesinin (Watt) ısıtmada harcadığı elektrik enerjisine (Watt) bölümü ile bulunmaktadır. Eğer anlaşılmadıysa bir örnekle devam edelim.
Diyelim cihazımız 3 kW ısı veriyor. Cihazımızın bu 3 kW lık ısı enerjisi verirken harcadığı elektrik enerjisine bakıyoruz ve 1Kw elektrik tükettiğimizi gördük. Hemen Hesaplıyoruz.
3/1=3 Evet cihazımızın COP değeri 3 çıktı. Nasıl kolay değilmi?

Kategori: , ,

www.tesisisletimi.com :
Bina yönetimi başka bir deyişle tesis işletimi hakkında güncel bilgiler ve haberlere ulaşabileceğiniz Türkiyenin ilk ve tek blog platformudur! Burada mevzuattan, idari işlere, enerji yönetiminden, güvenlik hizmetlerine kadar tüm konuları takip edebilirsiniz

0 yorum

Teşekkürler.