Header Ads

 • Son Yazılar

  Periyodik Baca Temizliği ve Önemi


  Baca temizliği sonbaharda veya kış sonrası ilkbaharda gündeme gelen teknik konlardan biridir. Gerek ısıtma sisteminin verimli çalışması, gerekse bina yangın güvenliğinin sağlanması baca temizliğine bağlıdır. Ülkemizde binalarda oluşan yangınların %20′si bacalardan kaynaklanmaktadır. Diğer taraftan soba zehirlenmelerinin de en büyük nedeni temizlenmemiş bacalardır. Kirli bir baca, yakıtın doğru yanmasını engeller ve oluşan partiküller bacalarda ciddi tıkanıklıklara sebebiyet verir. Temiz bir baca yakıtın daha kaliteli yanmasıyla, yakıtta tasaarruf sağlar ve çevre kirliliğinide önlemiş olur.
  Baca temizliği ile ilgili belediyelerce ve itfaiye müdürlüğünce bazı şartnamelere bağlanmıştır. Buna göre bacaların periyodik olarak temizlenmesi gerekmektedir.
  Periyodik baca temizlikleri;
  Motorin (Mazot) Kalorifer Kazanları : Yılda 1 Kez
  Kömür ve Fueloil Kalorifer Kazanları : Yılda 2 Kez
  Odun ve Kömür Sobaları : Yılda 2 Kez
  Gaz yakan Sobalar : Yılda 2 Kez
  LPG ve Doğalgaz yakıtlı kazanlar : Yılda 1 Kez
  Lokanta, Restaurant ve Yemek Fabrikaları baca temizlik periyotları:
  LPG, LNG ve doğalgaz kullanılsa bile otel, lokanta, restaurant, yemek fabrikası gibi halka açık yerlerle, ocaklarında yemek pişirilip kızartma yapılan tüm yerlerin bacalarının yılda 3 defa temizlenmesi gereklidir.
  Baca temizliği ile ilgili yasa:12.06.2003 tarih ve 2002/4850 sayılı “Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik” hükümlerine ve 23.08.1985 tarih ve 18851 sayılı İtfaiye Yönetmeliği Baca Yönergesine göre baca temizliği periyodik olarak yapılması zorunludur.

  Hiç yorum yok

  Teşekkürler.

  Post Top Ad

  Post Bottom Ad