Bir çok çeşitte Arabalı Yangın Söndürme Tüpleri bulunmaktadır.
Kuru Tozlu Arabalı Söndürücüler
Kuru tozlu arabalı söndürücüler, A B C sınıfı her türlü yangın riski taşıyan ortamlarda güvenle kullanılır. Özellikle parlayabilen gazları içeren tutuşabilir sıvı yangınları için uygundur. Kuru tozlu arabalı söndürücülerin, yüksek söndürme etkisi, yangını boğma, radyasyon yalıtımı ve kimyasal zincirleme yanma reaksiyonunu kırma seklindedir.Sanayi tipli arabalı söndürme cihazları büyük hacimlerin yangın korumasında kullanılır.
Karbondioksit Gazli Arabalı Söndürücüler
Karbondioksit gazlı arabalı söndürücüler, B C sınıfı, özellikle parlayabilir sıvılar ve elektrik tehlikelerini de kapsayan yangın riskleri için uygundur. Karbondioksit elektronik malzemelere zarar vermez, modern ofisler, elektrik riskleri, yağ ve solventler gibi sıvıların tutuşmasından meydana gelen yangınlara müdahalelerde etkilidir. Söndürmeden sonra ortamda hiç bir kalıntı bırakmaz. % 99,9 saflıkta karbondioksit, kendinden basınçlı bir gazdır, son derece yüksek soğutucu etkiye sahip olan karbondioksit, ortamdaki oksijen miktarını düşürerek kimyasal zincirleme yanma reaksiyonunu kırarak söndürme sağlar. Kapalı alanlarda etkili bir söndürme ajanıdır.Sanayi tipli arabalı söndürme cihazları büyük hacimlerin yangın korumasında kullanılır.
Köpük Konsantrasyonlu Arabalı Söndürücüler
Köpük konsantrasyonlu arabali söndürücüler, A ve B sinifi yangin risklerinin mevcut olduguortamlar için uygundur. Çok amaçli AFFF tipi köpükler, özellikle B sinifi yanginlara müdahalelerde etkin olarak kullanilir.Köpükler, yanan maddenin yüzeyini kaplayarakoksijen ile temasini keser ve yanma isisini düsürerek sogutucu etki yapar. Ortama zarar vermeden temizlenebilir.Bu grup söndürücüler, 35 kv elektrik iletkenlik testini geçmistir.Sanayi tipi arabali söndürme cihazlari büyük hacimlerin yangin korumasinda kullanilir.
Sulu Arabalı Söndürücüler
Sulu arabalı söndürücüler, kağıt, saman, odun, kömür, tekstil ürünleri vs gibi genellikle organik kökenli katı maddelerin tutuşmasından meydana gelen A sınıfı yangın riskleri taşıyan ortamlar için uygundur. Sulu seyyar söndürücülerin, süper spray ve full-jet versiyonlari ile olusturdukları su perdesi yangın söndürmede etkilidir. Suyun soğutucu etkisi, boğma yöntemi etkin ve vazgeçilemez bir söndürme ajani olmasını sağlamıştır. 6 lt sprey versiyonu elektrik iletkenlik testini geçmiş olmasına rağmen, elektrik tehlikelerinde kullanılmamalıdır. Sanayi tipi arabalı söndürme cihazları büyük hacimlerin yangın korumasında kullanılır…

Post a Comment

Teşekkürler.

Daha yeni Daha eski