Bedaş son yıllarda kafasına göre elektrik sayacı okuyor. Fakat atladığı bir konu var. Bir çok tüketici otomatik ödeme talimatı ile faturasını ödüyor. Bedaş'ta arada bir yanlış sayaç okuduğu için otomatik ödeme talimatı veren kişilerde bunun önüne geçmek amacıyla talimatı bir limit ile sınırlandırıyor. Böylece Bedaş'ın yanlış okuma riskine karşılık fazla para yatırmanın önene geçiliyordu. Buraya kadar Türkiye şartlarında her şey normal. Fakat son bir yıldır yeni bir şey keşfettim... Bedaş elektrik faturalarını aylık periyotlarla değil, kafasına göre okuyormuş. Bir yıldan beri ilk defa,  gelen faturayı görmek nasip oldu. Faturaya bir baktım 4 aydan beri sayaç hiç okunmamış... Dolayısıyla 4 aylık fatura kesilmiş. Faturayı biraz daha incelediğimde, dip toplamında ise çok çok daha fazla bir fiyat yazdığını görünce hemen bankamın  internet şubesine girdim. Bankam, hesabımda para olmasa dahi kredili hesabım ile tüm faturalarımı ödediği için elektrik faturalarımın ödenmemesi imkansız.  Bankamın internet şubesinden, geçmiş bir yıllık elektrik faturalarımı incelediğimde sadece iki faturanın ödenmiş olduğunu kalanların ise ödenmemiş olduğunu gördüm. Nedeni sayın Bedaş yetkilileri aylık periyotlarla değil keyiflerine göre 3 veya 4 ayda bir sayaçları okuyarak fatura kesmesiymiş. Şimdi durduk yere yaklaşık normalde ödediğimin 10 katı elektrik faturası ortaya çıktı. Tüketici olarak bütçemi zorlayacağı için, aylık faturamın 10 katını bir anda ödeyemeyeceğim için Bedaş ayrıca birde bunun üzerine faizde eklemesi muhtemeldir. Buraya kadar Bedaş'dan bahsettim, şimdide biraz Bankamdan bahsedeyim. Bankam, bankam diye yazdığım banka Garanti Bankası... Bankam her türlü ıvır zıvır şey için SMS ve e-mail yollar ama böylesi bir durumda müşterisini uyarmayı hiç akıl etmez-miş. Müşterimin limiti üzerinde fatura gelmiş, bu fatura ödenmeyecek, sonra müşterim zor durumda kalacak, ben bu durumu SMS veya e-mail ile müşterime bildireyim, müşterim mağdur durumda kalmasın gibi bir düşünceye Bankam maalesef sahip değil.  Demek ki ne Bedaş!a ne de bankalara güvenilmeyecek, Dedelerimizden  kalan usulle her ay faturalarımızın peşine düşereki ödemeyi gişelerden nakit yatıracağız!...
Siz siz olun otomatik ödeme talimatınız olsa da her ay elektrik faturalarınızı mutlaka kontrol edin, yoksa benim gibi mağdur olabilirsiniz.

1 Yorumlar

Teşekkürler.

  1. vet, benim de başıma geldi. Otomatik ödemedeki üç aylık aksama neticesi Bedaş beni icraya vermiş. Bedaş bana bir SMS gönderseydi, veya telefonla bildirseydi hemen otomatik ödemeleri kontrol edip ödemeyi yapardık. Elektrik bedeli üzerine icra masrafları, faiz, avukat ücreti de ödemek zorunda kaldık. Otomatik ödemelere kesinlikle güvenmeyin, mutlaka kontrol edin.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Teşekkürler.

Daha yeni Daha eski