Yaz mevsimine girmeden, Chiller soğutma gruplarının bakımlarının veya bakım anlaşmalarının yapılması  gerekir. Tabii ki işe başlanmadan önce binanızın mekanik sistemine bir göz atmanızda yarar var. Binanız 4 borulu ısıtma ve soğutma mekanik tesisatına sahip ise bu ay teklifler alınarak Chiller sistemlerinin bakımı yapılmalıdır. Diğer taraftan binamız iki borulu ısıtma ve soğutma sistemine sahip ise Nisan sonu veya Mayısın ilk haftası bakım için en uygun zamandır. Tesis yöneticileri olarak değişen iklim şartlarını da gözardı etmemek gerektiğiniz şiddetle vurgulamak isteriz. Mayısın ilk haftası bakım yaptıracağım diye sakın ısrar etmeyin buradan hava durumuna bakarak karar verin. Soğutma gruplarının bakımı için iki yol izlenir.
- Cihazın mevsim başlangıcında ilk çalıştırma ve bakımı ve mevsim sonu kapatma ve bakımı. Chiller soğutma grubu kapatırken bakım olur mu diye soran olursa evet cihazı bir sonraki sene çalıştırdığınızda sürprizlerle karşılaşmak istemiyorsanız mutlaka profesyonel bakım hizmeti almanızı öneririz. Bu tarz yaptıracağınız bakım en ekonomik olanıdır. Yani ucuz hizmet istiyorsanız sözleşmesiz bir şekilde yaptırabilirsiniz. Avantajı ekonomik olması, dezavantajı ise iki bakım arası cihazınız arıza gösterirse düzensiz ve ücretli servis alırsınız.
- Chiller Soğutma Grubu bakımı mevsimsel (dönemsel) bakım. Bakım sözleşmesi kapsamında chiller soğutma grubunun ilk çalıştırma ve bakımı, aylık bakımı, arıza hizmeti, cihaz kapatma ve bakımı yapılır. Tesisde bulunan Chiller soğutma grubuna iyi bir bakım hizmeti almak istiyorsanız, sözleşmeli periyodik bakım hizmetini satın almanız gerekmektedir. Avantajı kaliteli bakım süreci, arıza anında hızlı ve öncelikli servis hizmetidir. (sözleşme bağlamına sokulması gerekmektedir) Dezavantajı ise diğer bakım sistemine göre en az iki kat daha fazla pahalı ve maliyetli olmasıdır.
Eğer tesis bakım onarım bütçesi sınırlı ise ve Chiller Soğutmaa Grubunuz yedekli ise mevsim başlangıcı açılış bakımı ve mevsim sonu kapanış bakımı hizmeti almanızı önerebilirim. Bakım bütçeniz varsa ve cihazlarınız yedekli değilse arıza hizmeti dahil dönemsel bakım hizmeti almanızı öneriyorum. 

Post a Comment

Teşekkürler.

Daha yeni Daha eski