Türkiye dünyanın en yeşil 70. ülkesi. Ülkemizi cennetten bir köşe, yemyeşil bir ülke olarak adlandırılmasına sebep olan Giresun, Trabzon, Artvin, Ordu ve Samsundan ibaret değil kalan 60 Vilayeti hesaba katmadığımızda dünyanın en kurak ülkeleri klasmnına girdiğimiz açık bir şekilde ortada. İşte konuyla ilgili haber7‘den bir araştırma haberi.
Dünyaca ünlü Readers Digest dergisinin en çevreci ülkeler klasmanında, Türkiye ancak 70. sırada yer bulabildi. Derginin, en yeşil kentler listesinde, Türk kentleri yer almadı.
Türkiye ‘En yeşil’ ülkeler içinde 70. sırada
Dünyaca ünlü Readers Digest dergisinin en çevreci ülkeler klasmanında, çevre koruma ve halkının refahına düşkün Finlandiya, İzlanda ve Norveç en “yeşil” ülkelerin başında yer alırken, Türkiye, ancak 70. sırada yer bulabildi. Derginin, en yeşil kentler listesinde, Türk kentleri yer almadı.
Derginin bugün yayımlanan uluslararası baskılarında yer alan liste, hava kalitesi, su, biyoçeşitlilik veya sera etkisine yol açan gaz salımı gibi çevre ölçütlerinin yanı sıra GSMH, eğitim ve işsizlik oranı ile halkın mutluluk seviyesi gibi kriterler de göz önüne alınarak hazırlandı.
72 şehrin bulunduğu en yeşil kentler listesinde, Stockholm ve Oslo ilk iki sırayı aldı, Münih ve Paris bunları izledi.
Türkiye’nin Ekvador ile Ürdün arasında 70. sırada yer bulabildiği en yeşil ülkeler klasmanında, Avrupa 8 ülkeyle ilk 10 arasında yer aldı. Avustralya 8, Uruguay 9. sırada yer bulurken, Almanya 21, İngiltere 25. oldu. ABD, 23. sırada yer aldı.
72. sıradaki Cezayir, Afrika’dan en iyi yeri alırken, Çad, Burkina Faso, Sierra Leone ve Nijer’in arkasında Etiyopya son sıraya yerleşti…

Post a Comment

Teşekkürler.

Daha yeni Daha eski