Google internet dünyası ve yazılımda olduğu gibi donanımlarda da inovasyonları ile öncü rolünü oynamaya devam ediyor. Bunlarda en göze çarpanlardan birisi Finlandiyada yeni yapmış olduğu sistem odasıdır. Evet google Finlandiya data merkezini deniz suyu ile soğutuyor. Lokasyon olarak Finlandiya'nın tercih edilmiş olması sanırım iklim kaynaklı. Finlandıyada yılın büyük bir bölümünde soğuk iklim hakimdir. Dolayısı ile deniz suyu soğuktur. Deniz suyunun soğuk olmasını google avantaja çevirerek sistem odalarını soğutmaktadır. Üstelik deniz suyu ile soğutucu hiç bir sistem olmadan kullanmaktadır. Ne su soğutmalı chiller nede gazlı soğutma sistemi. Sistemin temel mantığı denizden pompalar ile çektiği soğuk suyu sistem odasını soğuttukdan sonra ısınan suyu tekrar denize aktarmak. Google bunun çevreci bir yaklaşım olduğunu söylesede konu tartışmaya açık. Olaya direkt olarak elektrik tüketimi olarak baktığımızda son derece çevreci bir yaklaşım diğer tarafdan ise ılık suyu denize boşaltarak denizdeki ekolojik dengeyi bozabilir. Bozabilir diyorum çünkü çevresel etkisini ölçmek için kalori ve m3 değerleri ile hesaplamak lazım ama maalesef bu speklere sahip değiliz. Fakat az önce dediğim gibi elektrik tüketimine baktığımızda son derece tasarruflu ve çevrecei gözükmekte. Üstelik soğutma cihazları olmadığı için arıza ve bakım masraflarını minimize edilmiş oluyor. Google'ı bu inovatif çalışmasından dolayı bir kez daha tebrik eder yeni data merkezine ait videoyu beğenilerinize sunarız. Google data merkezi okyanus suyu ile soğutma tanıtım videosu  

2 Yorumlar

Teşekkürler.

  1. Çok güzel bir uygulama. Aslında buna benzer uygulamalar Türkiyede de var ve yıllardır çalışıyor ama haberimiz olmuyor. Antalyadaki Sungate otelde tüm klima cihazları deniz suyu kullanarak çalışıyor ve bu sayede çok daha yüksek verim elde ediyorlar. Üstelik sadece otelin soğutulmasında değil, sıcak su elde edilmesinde de kullanılıyor (ısı pompası soğutma grupları). Gene Antalyada 6 yıldır çalışan Laura avm si yer altındaki falez suları ile ısı pompası kullanıp tüm avm nin ısıtma ve soğutmasını yapıyor, sürekli gelen sabit su sıcaklığı sayesinde verimliliği (cop) 7 civarında ! Gene geçen hafta açılan Teracity avm si Türkiyede yer altı suyu ile çalışan en büyük uygulama ve 7,000 kw a yakın soğutma – ısıtma yı yer altı suyu ile sağlıyor. İstanbul da Ümraniye Meydan avm sinde Türkiyenin en büyük, Avrupanın 5. büyük toprak kaynaklı uygulaması var, 3 yıldır çalışıyor. Burasıda benzer bir şekilde toprak altının enerjisi ile ısıtma ve soğutma yapıyor. Bunların hepsi ve diğer benzeri uygulamaları Form olarak yıllardır yapıyoruz.

    YanıtlaSil
  2. Google internet world with innovations in hardware and software, as well as continue to play a leading role. Finland has made one of the new system in which most eye çarpanlardan room. Yes, Google data center in Finland by sea water cools. I think the climate has been chosen as the location from Finland. Cold climate in Finland is dominated by a large part of the year. Therefore, sea water is cold. Advantage of the cold sea water to be turning the system on google soğutmaktadır rooms. Moreover, without a system that uses sea water with no heat sink. What water-cooled chiller nor the gas cooling system. Drawn with the basic logic of the system pumps cold water from the sea water system heated room soğuttukdan then transfer back to the sea. Google say that it is environmentally friendly approach to the subject open to debate. When we look at the incident directly to the electricity consumption is extremely environmentally friendly as the other sides to approach the warm sea water into the sea by dumping can disrupt the ecological balance. I say, because it can disrupt the environmental impact and to measure the caloric values ​​of m 3 with the need to calculate, but unfortunately we do not have this spectrum. But as I said just look at the highly-efficient power consumption and çevrecei seems. Moreover, the breakdown and maintenance costs for cooling equipment that is minimized. Google once again congratulate all of this because of the innovative work of the new data center to provide appreciation of the video.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Teşekkürler.

Daha yeni Daha eski