Kat mülkiyeti yasası ile ilgili daha önce iki yazı yazmış ve yasa ile ilgili tüm gelişmeleri yazmaya devam edeceğim demiştim. Yasanın pek çok sorunu da beraberinde getirdiği bir gerçek. Şimdi hükümet bu sorunları halletmek için çalışıyor.
Kat irtifaklı tapularını kat mülkiyetli tapuya dönüştürmeyenlerden alınması kararlaştırılan 1000 TL’lik cezanın kalıdırılacağını söyleyen Bayındırlık Bakanlığı kararın meclis tatile girmeden çıkarılacağını belirtti.
Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir ‘Kat Mülkiyeti Yasası’ ile ilgili soruları yanıtladı. İskan belgesi olan yada iskan belgesi alan vatandaşın kat mülkiyetine geçişini sağlayacaklarını söyleyen Demir, kat mülkiyetine geçişin nasıl olacağına ilişkin kriterlerin henüz netleşmediğini, ancak 28 Kasıma kadar kat mülkiyetine geçiş yapmayan vatandaştan alınacak olan 1000 TL cezanın kalkacağını söyledi.
Kat mülkiyeti ile ilgili yeni yasal düzenleme önümüzdeki günlerde Meclise sunulacak ve meclis tatile girmeden önce yasa çıkacak. Yeni düzenlemede ferdi olarak kat mülkiyetine geçiş de mümkün. Yani 24 dairelik bir apartmanın daha önce aralarından bir temsilci seçip başvurması gerekirken şimdi bireysel olarak başvuru yapılabilecek.
Af konusu ile ilgili Bayındırlık ve İskan Bakanı Demir ‘ kaçak yapıya af ölüm demek’ diyerek şu açıklamayı yaptı :
‘Önemli olan yapıyı affedip etmeme değil, yapının güvenli olup olmadığıdır. Güvenli değilse içinde yaşayan için hayati tehlike arzediyorsa buna yasal kılıf oluşturamazsınız, müsaade veremezsiniz. İşin ruhuna aykırı olur. Yapıları niye projelendiriyoruz? Niye inşaat ruhsatı yapı kullanma izni veriyoruz? İnsanların sağlıklı şekilde o mekânlarda yaşabilmesi için.
Hem can emniyeti açısından, hem de insan sağlık güvenliği açısından bilinen zarar verecek bir uygulamayı yasal düzenleme olarak toplumun önüne koyamazsınız. Doğru değil. Kaçak ve güvenli olmayan yapıya af getirmek insanı öldürmek olur.
Yapılarla ilgili dönüşüm yapılabilir. İyileştirilebilecek olanlar iyileştirilir, iyileştirilemeyecek olanlar dönüşüme tabi olabilir. Geçmişte yapılan hatalar nedeniyle böyle bir stok oluşmuş. Bunu düzeltmek başta bizim görevimiz. Yoğun çalışma içine girdik.’
Yeni çıkacak olan düzenleme ile umarım çözüm sağlanır. Gelişmeleri yazmaya devam edeceğim.

Post a Comment

Teşekkürler.

Daha yeni Daha eski