Tesis yöneticileri ve işletmecilerinin sürekli olarak üzerinde çalıştığı süreçlerin toplamı bize yapmış olduğumuz projenin yönetimi hakkında durum gelişme ve sunuç raporlarını almakta kolaylık sağlar. Fakat ülkemizde henüz proje yönetimi altında çalışma yapan bina işletmecileri ve yöneticilerinin sayısı ne yazık ki yok denecek kadar azdır. Peki bina işletirken proje yönetimi neden yapılmıyor? 
Bina yönetimi çatısı altında şef, yetkili, yönetici vb. görevlerdeyseniz zaten her yıl mali işlere veya muhasebeye bütçe çalışmanızı veriyorsunuzdur. Aslına bakarsanız sizin hazırladığınız bütçe proje yönetiminin ilk fazıdır. Fakat ülkemizde birçok bina yöneticileri bütçe çıkartırken kolayına kaçar geçen yılın bütçesi üzerine enflasyon oranlarını ekleyerek bütçe planlama departmanlarına onaya sunar. Sonuçta yapılması gereken bir işlemdir, fakat sadece bütçe planlamanın bununla kalmaması gerekir. Bina yöneticileri ve işletmecileri bütçe planlamasını yaparken, proje yönetimi sürecine 1-0 yenik başlar. Çünk Taşlardan en önemlisi eksik kalıyor ve proje yönetimi adına sonuç elde edilemiyor. Proje yönetimi olmadan bütçe hazılanırken ye, kısıtlı bütçe ile beklenmedik işler altında zorluklar yaşanıyor ki bu durumda iç ve dış müşteri memnuniyetini sekteye getirecek bir uygulama veya geniş bütçe ile gereksiz yere plansız bir çok işler yapılıyor ve sonuçta ülke ve işveren kaynaklarını kötü kullanmaktla sonuçlanıyor.
Proje yönetimi ile planlı, programlı ve hedefe odaklı bir çalışma ile inanılmaz getiriler elde edebilirsiniz. Bazı lider gruplar bunu 6 sigma ile taçlandırmaktadırlar. Fakat bina işletmecileri için 6 sigma modelini henüz uygun görmemekteyim. Çünkü imalat ve hizmet sektörünün çıktıları farklı bu yüzden aynı çıtaya sokmamak gerektiğine inanıyorum.
Peki proje yönetimi bina işletmecilerine ne kazandırır?
En önemlisi her şey kontrol altında olur.
Geleceği şimdiden tahmin edebilirsiniz.
Bütçeniz daha sağlıklı olur.
İnsan gücü ve malzeme tasarrufu sağlarsınız.
Hizmette kaliteyi maksimuma taşırsınız ve bunu son kullanıcı görebilir.
Ar-Ge ve inovasyon için çalışmalar yaparsınız ve bu işlem size büyük kalite, tasarruf, karlılık ve işletme konforu sağlar.
Yatırımlar için üst yönetimi daha kolay ikna edersiniz.
Kaynak sıkıntısı çekmezsiniz.
Ve sonuç olarak profesyonel bir çalışma ortamı kazanırsınız.
Proje yönetimi ile bina yöneticileri, işverenler ve iç müşteriler kısaca herkes kazanır.
Bina işletiminde proje yönetimi süreçleri ile ilgili makaleyi daha sonraki yazılarımızda ele alacağız...

Post a Comment

Teşekkürler.

Daha yeni Daha eski