Normal şartlarda konutlar ülkemizde elektirik, kömür ve doğalgaz kullanılarak ısıtılmaktadır. Soğutma ise alternatifsiz olarak elektrik kullanılmaktadır. Halbuki avrupa bizden çok daha fazla soğuk iklime sahip oldukları halde bizden çok daha ekonomik olarak ısınmaktadırlar. Öncelikle bunun bir çok nedeni var ama en büyük iki nedeninden bahsetmek istiyorum. Birincisi yüksek yalıtımlı evler. İkincisi alternatif ısınma sistemlerinden birisi olan ısı pompasıdır.
Yüksek yalıtımlı konutlar: Avrupa birliğine bağlı bir çok ülkede özellikle kuzey ülkekeri yeni yapılan konutlarda yalıtım yeterliliği istiyor. Eğer konutlar belirtilen şekilde yalıtım yapılmamışsa bu konuta elektrik ve doğalgaz bağlanması ve obone edilmesi imkansız. Kısacası yalıtım bir konutta olmazsa olmaz olarak bakıyorlar. Ve yalıtım sayesinden bizim ülkemize göre ortalamadan % 70 civarında daha az enerji harcıyorlar.;
Alternatif ısınma – ısı pompası : Isı pompası bastiçe anlatmak gerekirse, toprak altında bulunan ısının konutlarda kullanılmasıdır. Isı pompasının temelinde toprak altına döşenen metrelerce borudan geçen su kışın ısınması ve yazında soğumasıyla elde edilen şartlanmış suyu konutlarda ısıtma ve soğutma amacıyla kullanılabilir. Konutun ihtiyacı olan kaloriye göre toprak altına borulama yapılır. Isı pompalarının diğer ısıtma ihtiyaçlı yakıtlara göre %80 tasarruf sağlamaktadır. Örneğin 500 m2′lik bir villa kışın 2000 YTL civarında ısınırken ısı pompası ile 300 liraya ısınmak mümkündür.

Post a Comment

Teşekkürler.

Daha yeni Daha eski