Türkiyede sınırlı yerli klima ve ısıtma sistemleri markalarından birisi olan Airfel klima dünyanın en büyük klima üreticilerinden birisi olan Japon Daikin Industries’e satıldı. Bildiğiniz gibi Airfel klima Sanko holdinge bağlı olarak üretimini gerçekleştiriliyordu ve küçümsenmeycek bir pazar payına sahipti. Şu an prensipte satış gerçekleşmiş olup rekabet kurumu ile birlikte diğer hukuki süreçler sonucunda satış gerçekleşecek. Sanko Holding Isıtma-Soğutma Grup Başkanı Sami Konukoğlu, satışın uzun süren ve çetin geçen pazarlıkların ardından gerçekleştiğini belirtti.
Klima pazarına ve Türkiye ekonomisine baktıığımızda Daikin klima, marka gücü, dünya çapında bilinirliği,  sağlamlığı ve teknolojisi ile üst sınıf müşteri kitlesine hitap etmektedir. Bu satış sonrası airfel klimanın yine kendi markası ile Daikin’den alacağı güçle teknoloji ve pazar payının büyümesi beklenmektedir.
Daikin Avrupa pazar başkanı satınalma ile ilgili, “Daikin, hızla gelişmekte olan yeni pazarlara girişini hızlandırmak ve faaliyet alanlarını geliştirmek için farklı stratejiler izliyor. Bu satın alma işlemiyle birlikte Daikin ve Airfel’in ısıtma, klima ve havalandırma pazarlarındaki birbirini tamamlayıcı nitelikteki güçlerini, yeteneklerini birleştirerek ve en üst düzeye çıkartarak Türkiye’deki faaliyetlerimizi daha da kuvvetlendirmeyi hedefliyoruz.” dedi.
2010 Yılında Türkiyede klima pazarı 900 milyonluk Euro’luk bir ciro gerçekleştirmişti. Avrupa, Orta Doğu ve Afrika pazarlarına yakın coğrafi konumu sebebiyle bu yıl klima pazarının 1.700.000 Euro’luk bir pazara ulaşacağı tahmin edildiğinde, bu satıştan her iki tarafında karlı çıkacağı aşikar gözükmektedir.

İki firmanın geçmişden bu güne tarihçesi

Arifel : 1999 yılında kurulan Airfel şirketi 1999′da kurulmuş 11 yıllık genç sayılabilecek bir şirket olmasına rağmen, split klima, radyatör, kombi, soğutma, havalandırma sistem, cihaz ve ekipmanlarının üretimi ve ticaretini 30 ülkeye ihracat yaparak gerçekleştirmekte. Bugün baktığımızda ülkemizde % 15′ten fazla pazar payına sahip olan şirketin yaklaşık 400 çalışanı bulunuyor.
Daikin : Dünyanın en eski klima üreticilerinden birisi olan Daikin, 1934 yılında Osaka-Japonya’da kurulmuş ve  bugün 14 milyar doları aşan ciro ve 13.6 milyar dolar toplam varlığa sahip.  Daikin Industries’in ise küresel çapta toplam 41.569 çalışanı bulunuyor.  Gelirlerinin yaklaşık %80′ninden fazlasını klima üretiminde gerçekleştirmektedir. Ayrıca son dönemlerde kimyasal ürünler ve savunma sistemleri üzerine yatırımlarıda bulunan firmanın gelirlerindede artış olduğu belirtilmiş.
Daikin gibi dünya pazarında söz sahibi bir firmanın ülkemize yatırım yapması sevindirici bir haber olurken, aynı zamanda klima müşterilerinin ve kullanıcılarının da bu ticari süreçten fiyat, kalite ve performans açısından pozitif yönde etkileneceğini düşünüyoruz.

Post a Comment

Teşekkürler.

Daha yeni Daha eski