VoIP’in ne olduğunu öğrenmemiz için öncelikli olarak VoIP’in açılımına ve Türkçe anlamına bakmak gerekir. VoIP; Voice over Internet Protocol demektir ki Türkçe karşılığı İnternet ağları üzerinden ses anlamına gelir. Yani anlayacağımız VOIP ile sesler İnternet ağı üzerinden taşınarak telefon görüşmeleri çok daha ucuza yapılabiliyor. Bunun yanı sıra VoIP ile fax bile gönderebilmemiz mümkündür. Bina işletiminde VoIP kullanımı henüz çok yeni, bunun sebebi VoIP teknolojisinin tam olarak istenen kaliteyi yakalayamamış olmasıdır.
Binalarımızın işlevine ve işletme şartlarına göre VoIP kullanabilmemiz mümkündür.
Ülkemizde VoIP teknolojisi 1 Ocak 2004 tarihinden itibaren Telekomünikasyonda Serbestleşmeye Geçilmesiyle bu teknoloji kullanılmaya başlanmıştır. Daha önce engellenen bu hizmetin yaygınlaşmasıyla işletmelerin günümüz rekabetçi ekonomik koşullarında VoIP teknolojisini kullanımı kaçınılmazdır.Kaçınılmaz diyoruz çünkü VoIP ses kalitesi diğer dijital veya analog ses sistemlerine göre daha düşüktür. Bunun bir çok sebebi vardır ama en büyük sebeb basit anlatımla; analog ses paketlerinin dijitale çevrilmesi ve dijital paketin internet üzerinden karşı tarafa gönderilmesi karşı tarafın tekrar gelen dijital paketi anolog pakete çevirerek görüşmeyi tamamlaması sürecinin karmaşık va internet trafiğinin henüz istenen düzeyde olmamasıdır.
VoIP hizmetini alacağınız firmayı iyi seçmelisiniz. VoIP uygulaması henüz çok yeni olduğu için seçtiğiniz firmanında uzman olmalı, size sağlayacağı bant genişliğinin esnek olmalı, alt yapıya yatırım yapmış, referansları kuvvetli olmalı. Fiyat avantajı ise en son gelmeli. Uyanıklık yapıp fiyat avantajını önceden hesaplarsanız çok kötü bir ses iletişimi elde edebilme şansınız çok yüksektir.Eğer çok özel projeleriniz yoksa VoIP’in ilk kurulum maliyeti yoktur. VoIP için gerekli olan donanım eğer elinizde mevcut ise kurulumu 1-4 gün arası sürer.
VoIP piyasada her ne kadar güvenliği yüksek bir iletişim diye tarif edilsede şu an kullanılan teknolojiyle bu mümkün değildir. VoIP internet ve data üzerinde yapılan iletişimde güvenlik farkı vardır. Data üzerinden yapılan görüşmeler internet üzerinden yapılan görüşmelerden her zaman daha güvenlidir.
VoIP ile haberleşme sistemi hakkında kısaca bilgi vermeye çalıştık ileriki makalemizde VoIP sistemleri hakkında derinlemesine yazılarımız olacaktır.

Post a Comment

Teşekkürler.

Daha yeni Daha eski