VPN nedir? Sorusuna cevap vermeden önce şunu belirtmek istiyorum ki, bina işletmecilerinin direk olarak çok yönlü bir şekilde bilmesinde fayda gördüğümüz konuları derinlemesine inerek anlatıyoruz, diğer taraftan sadece tanım olarak bilmesi gereken konularıda temele inmeden yüzeysel anlatmakta fayda görüyoruz. VPN bunlardan biridir. Çünkü VPN direk olarak bina işletmecilerini değil IT (Bilgi Teknolojileri - Bilgi İşlem) grubunu ilgilendiriyor. Ama dediğimiz gibi bina yöneticilerinin ve işletmecilerinin bilmesinde her zaman yarar vardır.
VPN (Virtual Private Network - Sanal Özel Ağ veya açık bir network üzerinden kurulan özel bir bağlantıdır ), Başak bir değişle VPN geniş alan ağı (WAN) oluşturma yollarından biridir. Kurum ile bayi/acente veya bölge müdürlükleri gibi temsilcilikler arasında veri akışının özel bir güvenlik tüneli üzerinden sağlanmasıdır. Yani çok bayili bir bina işletmeciyseniz, şubeleriniz arasındaki veri transferini ekonomik olarak bu VPN sistemle yapabilirsiniz. VPN'nin en önenmli kullanılma sebebi; VPN sayesinde, kendine ait yedekli, güvenilir, hızlı ve yüksek yatırım gerektiren bir network'e sahip olmayan firmalar, bir operatöre ait mevcut altyapıyı, kendi network'u gibi rahat ve güvenilir bir şekilde kullanır.
Ağlarda saklanan veriler arttıkça bu verilere ulaşım miktarıda artacaktır. VPN dışı bağlantılar ile ulaşımlarda ki özellikle çok kullanıcılı erişimlerde mesela dial-up erişimlerde yan donanımlarıyla birlikte ilk yatırım maliyeti yaklaşık 5000 USD civarında olacaktır. Her erişim noktası eklendiğinde maliyet daha da artacaktır. Diğer taraftan erişim maliyeti olan yani işletim maliyetide paralelinde yine yükselecektir. En basit ve ucuz bir örnek vermek gerekirse; şehir içi erişimde bir kullanıcı mesai saatleri içinde ortalama 2 saat bağlı kalsa, Türk Telekom tarifesine göre 120 kontür ücret ödeyecek. Buna göre kontür ücretini 120'ye çarparsanız iki saatlik erişim bedelini hesaplayabilirsiniz. Tabi telekom tarifelerinide sürekli takip etmek gerekiyor.Ayrıca VPN alt yapı olarak interneti kullandığından maliyeti en düşük WAN(geniş alan ağı) çözümü diyebiliriz.
VPN için sonuç olarak şunu diyebiliriz. VPN binamızda bulunan network ağının uzak bağlantı sistemidir. İstanbuldaki merkez binasından ankara ofisine bağlanabilirsiniz. Veya evinizden 0 822 ve benzer (hizmeti alacağınızfirmaya göre değişir) numaralar ile bağlanmanız mümkündür. Hatta şu anda VPN ile GPRS ile şirket networkünüze bağlanmanız mümkün.
VPN güvenlimi sorusu aklınıza gelebilir. VPN erişimi internet üzerinde kriptolama sistemi ile çalıştığı için şu an için güvenlidir diyebiliriz. Şu an için dememizin nedeni teknolojinin çok hızlı gelişmesi. Yazıyı yazdıktan sonraki gün güvenlik açığı bulunabilir. Ama şu an için güvenli.

Post a Comment

Teşekkürler.

Daha yeni Daha eski