Mutfaklarda her zaman için tasarruf yapabilirsiniz. Şimdiki tavsiyelerim yemek yaparken tasarruf nasıl yapılır olacak. Yemek yaparken tasarruf olurmu demeyin olur! Çünkü mutfak aletlerini doğru ve zamanında kullanmak çok önemlidir. Ayrıca yemek sırasında küçük detaylarla daha az enerji kullanarak daha lezzetli yemekler yapabilirsiniz. Lafı çok fazla uzatmadan yemek yaparken mutfakta tasarruf nasıl yapılır sıralamaya başlayayım.
Yemek yapımında buharlı ve basınçlı tencereler (düdüklü tencere) tercih edilmelidir. Bu yolla hem enerji tasarrufu sağlayacak hem de yiyeceklerinizin besin değerini korumuş olacaksınız.
Yemeklerinizi ocakta pişirmeyi tercih edin. Ocaklarda yemek pişirmek, fırında yemek pişirmekten daha ekonomiktir.
Yemek pişirmede kullanılan fırın ve ocaklarda fırın kapağı her açılışında yüzde 20 oranında ısı kaybı yaşandığı için fırın içindeki yemek pişene kadar kapağı açmamaya dikkat edilmelidir.
Tencerede pişirdiğiniz yiyecekler kaynama sıcaklığına ulaştığında, ocağın alev ayar düğmesini en kısık pozisyona getirin, yüksek ateşte kaynama yiyeceğin pişmesini hızlandırmaz.
Pişirme işlerinde alt kısmı düz olan tencere ve tava kullanın. Bu, ısınma süresini kısaltır.
Büyük bir ateşin üstüne küçük kap koymayın. Aksi durumda enerji kaybına neden olursunuz. Ayrıca kabın altının temiz olmasına dikkat edin.
Yiyeceklerinizi ağzı açık kaplarda pişirmeyin. Kapalı kaplar içinde yemek daha çabuk pişer, dolayısıyla daha az enerji harcanmış olur. Kapaksız kapla yemek pişirirken 3 kat daha fazla enerji tüketeceğinizi unutmayın.
Eğer fırın kullanacaksanız, bir yerine birden fazla yemek pişirmeye çalışın. Düşük sıcaklıkta pişeni diğerlerinden önce çıkarıp, fırının sıcaklığını düşürüp, yükseltmeden daha az enerji harcayın.
Fırınınızda gerekli olmadığı durumlarda ön ısıtma yapmayın. Ön ısıtma yapmanız gerekiyorsa 10 dakikayı geçirmeyin.

  • Mikrodalga fırınlar da pişirme ve ısıtma süreleri çok kısadır (pişirme 10-15 dakika, ısıtma 2-3 dakika). Klasik fırına göre yaklaşık yüzde 50-60 daha az enerji tüketerek önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlarlar.
  • Yiyecekleri küçük parçalara bölerek pişirin veya ısıtın. Bu, pişirme sürenizi kısaltacaktır.
  • Yemekleri pişirirken çok fazla su kullanmayın. Yemeğin üstünü kaplayacak kadar su yeterlidir. Fazla miktarda su kullanmanız daha fazla enerji harcamanıza neden olur. Ayrıca yemeğin lezzetini düşürmekte zorluk çekersiniz.
  • Donmuş bir yiyeceği fırında pişirmeden önce çözülmesini sağlayın.
  • Post a Comment

    Teşekkürler.

    Daha yeni Daha eski