WWF''nin dünya üzerinde iklim değişikliği ile mücadelesinin bir parçası olan, karbon emisyonu, enerji verimliliği, yenilenebilir kaynaklar, doğal kaynakların bilinçli kullanımı için yaşam tarzının değiştirilmesi için ofis çalışanlarının çalışma hayatında farklılıklarının sağlanması amaçlanıyor. Yeşil ofis, günümüz ofis çalışanlarının çevre dostu tercihleriyle dah fazla tasarruf konusunda özendirici bir etrkinliktir. Ofisde bireysel katkılarla sürdürülebilir bir çevrecilik hedeflenmişdir. Dohaya saygılı tüketiciler, tüketim alışkanlıklarında doğayla barışık ürünler tercih etmektedir. Dolayısıyla doğaya olan saygılarıyla farklılık yaratan şirketler hergeçen gün artmaktadır. Bu amaçla WWF yeşil ofis logosu ve diploması hazırlamış.Bu program şirketlerin doğayla ilgili stratejilerini geliştirirken aynı zamanda kurumsal imajlarınada katkı sağlamaktaymış. Yeşil Ofis Programının Kriterleri 1) Enerji Tasarrufu
  • Ofis Binası
  • Aydınlatma
  • Ofis Araç ve Gereçleri
2) Ulaşımın Çevre Üzerindeki Etkilerinin Azaltılması
  • İş Yerine Ulaşım
  • İş Seyahatleri
3) Malzemelerin Verimli Kullanımı & Atıkların Azaltılması
  • Çevre Dostu Tüketim Kararları
  • Kağıt Tüketimi
  • Malzemelerin Verimli Kullanımı
  • Atık Yönetimi
Yeşil Ofis Nasıl Olur 1. WWF-Türkiye ile Yeşil Ofis işbirliği sözleşmesini imzalayarak ilk adımı adın. 2. Ofiste bir Yeşil Ofis takımı kurun. 3. Ofisinize yönelik bir çevre yönetim sistemi oluşturun. 4. Ofisinizde iyileştirme yapacağınız kriterleri ve hedefleri belirleyin. 5. Sonuçları WWF-Türkiye'ye raporlayın. 6. Çevre yönetim planınızı geliştirin ve güncelleyin. Yeşil Ofis Önerileri - Ofisinizin mümkün olduğunca gün ışığıyla aydınlatılmasını sağlayın. Doğal ışıktan yararlanarak, aydınlatma için kullandığınız enerji ihtiyacınızı azaltabilirsiniz. - Ofiste harekete duyarlı ışıklandırma sistemini tercih edin. Böylece ofisin enerji tüketimini ortalama %30 oranında azaltabilirsiniz. - Kağıtları mümkün olduğunca çift taraflı kullanın. Ofisin kâğıt maliyetini yarı yarıya düşürün. - Geri dönüşümlü veya FSC* sertifikalı kağıt kullanın. - Geri dönüşümlü kağıtlara baskı yapabilen yazıcıları tercih edin. - Gün içinde pencere açıkken klima çalıştırmayın. Açık pencere varken çalışan bir klimanın serinletici etkisi yoktur. - Çoğunlukla ofis dışında olacağınız bir iş gününde, ofisten çıkmadan önce bilgisayarınızı kapatın. - Ofisinizdeki kağıt, plastik, cam ve tehlikeli madde atıklarını ayırmak için ayrı kutular kullanın. Böylece, geri dönüşüm sürecine katkıda bulunmuş olursunuz.
*FSC (Forest Stewarship Council - Orman Yönetim Konseyi) dünya ormanlarının çevre ve sosyo ekonomik koşullara uygun; topluma yarar sağlayıcı bir şekilde sürdürülebilir yönetimini sağlayan, WWF öncülüğünde 1993 yılında kurulan ve kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

Post a Comment

Teşekkürler.

Daha yeni Daha eski