Soğutma grupları için ideal bakım genelde yılda 3 bakımdır. Bu bakımlar her yıl yaz mevsimi başlarken açılış bakımı, yaz mevsimi ortasında işletme bakımı ve yaz bittiğinde kapanış bakımı olarak adlandırabiliriz. Malum mevsimlerde sonbahar ve artık ısıtma kazanları devreye alındı. Henüz kar yağmadan ve don olmadan soğutma gruplarının kapanış bakımlarının yapılarak kış mevsimine hazırlanması gerekir.
Hava soğutmalı soğutma gruplarının bakımını her şeyden önce ileride ciddi onarım maliyetlerine katlanmamak için uzman chiller servis teknisyenleri tarafından ehil kişilerce bakımı yaptırılmalı. Bakım öncesi chiller grupları devreye alınmalı ve cihazın, gaz, yağ ve su basınç ve sevileri kontrol edilmelidir. Aynı zamanda cihazda anormal ses var mı dinlenmelidir. Daha sonra soğutma grubunun teknolojisine göre grubun gazı toplanmalıdır. Bazı soğutma gruplarında gaz toplanmasına gerek yoktur.
Soğutma gruplarında kompresör ve kondenser bakımı sonrası evaparatördeki su belli oranda boşaltılarak  antifiriz ilave edilerek evaparatör donmasınn önüne geçilir. Bazı tesislerde kondensere ve tesisata don termostadı konularak donma derecesine yaklaşılması durumun da sirkülasyon pompaları devreye girebilir ki bu durumda antifire gerek olmaz. En son olarak soğutma grubunun enerji beslemesini kapatarak sisteminizi gönül rahatlığıyla yaz sezonunu hazır bir şekilde bekletebilirsiniz. Ayrıca yaz sezonu açılış bakımı yapılırken antifirizi tekrar kullanmak üzere depolayabilirsiniz.
Son olarak, eğer kondensere antifirz koymadan suyu boşaltarak yapılan bakımlarda kondenser ünitesinin ömrünün kısalacağını ayrıca belirtmekte fayda vardır.

Post a Comment

Teşekkürler.

Daha yeni Daha eski