Tesislerde yakıtlar üretim için proses cihazlarında, konfor şartlarını sağlamak için çeşitli ısıtma sistemlerinde, acil durumlar için jeneratörlerde, üretime yardımcı iş makineleri ve iş aracı olarak taşıtlarda kullanılmaktadır. Tüm bu sistemler için yakıt olarak Motorin, Fuel Oil, LNG, CNG, LPG ve Kömür kullanılmaktadır. Bu saydığımız yakıtlar arasında depolama ihtiyacı olmayan tek yakıt doğalgazdır. Bunun haricinde ki diğer tüm fosil yakıtların özel şartlarda depolanması gerekmektedir. Dolayısı ile doğalgaz esasında bu yazı dizisinin konusu değildir. Önümüzdeki yazılarda her bir yakıtın depolama şekil ve şartlarını ayrıca anlatmaya çalışacağım ama kabaca fikir sahibi olmak için hazırlamış olduğum aşağıda ki özet açıklamadan faydalanabilirsiniz.
Depolama ihtiyacı olan yakıtlar arasında kömür katı yakıt olduğu için diğer yakıtlara göre ileri uzmanlık gerekmese de yinede depolamak için çeşitli emniyet ve güvenlik şartlarının sağlanması gerekmektedir.
Sıvı yakıt kategorisine giren motorin ve fuel-oil gibi yangın riski son derece düşük olan atmosfer basıncı altında ki  kapalı depolarda muhafaza edilmelidir.
Kömür, motorin ve fuel-oil dışında kalan LNG, CNG, LPG gibi yakıtlar, yüksek basınç altında atmosfere kapalı dayanıklı depolar  uzman firmalar tarafından hazırlanarak tesise montajı yapılır. Bu depoların montajı sırasında ve sonrasında tüm güvenlik önlemleri alınarak ve işletmeye eğitim verilerek teslim edilir.
Tesislerde Depolanan Yakıtlar 

1 Yorumlar

Teşekkürler.

Yorum Gönder

Teşekkürler.

Daha yeni Daha eski