Bazen doğalgazın alt yapı olarak gitmediği yerlere, doğalgaz sıvılaştırılarak ikmali yapılır. LNG, orjinal adıyla Likit Naturel Gaz olarak bilinen madde, sıvılaştırılmış doğalgazdır. Doğal gaz, atmosfer basıncında, -162°C ye kadar soğutulduğunda yoğunlaşarak sıvı faza geçirilerek LNG elde edilir. Doğalgaz, gaz fazından sıvı fazına geçtiğinde 600 kat daha az hacim kaplar ki bu da doğalgazı teknik olarak boru hatları ile taşıma imaknı olmayan yerlere tankerler ile taşımayı ve depolamayı olanaklı hale getirir. LNG, yer üstüne konulan, çoğu zaman dik olarak üretilen, kriyojenik tanklardan yapılmaktadır.

LNG Tankının Çevre ve Şartları : Tankın etrafı tel örgü ile çevrilerek, yetkilinin dışında tank sahasına girişler engellenmelidir. Tank çevresinde bulunan ot, çalı çırpı, çöp vs. temizlenmeli ve sürekli olarak temiz tutulmalıdır.Tank sahasına yakın noktada kesinlikle sigara içilmemeli, her türlü ateş kaynağından kaçınılmalıdır. Tank sahası çevresinde yanıcı, parlayıcı herhangi bir madde depolanmamalıdır. Dolayısı ile yukarıda bahsedilmiş olan uyarılara ait levhaların tank sahasına asılması gerekmektedir.


LNG Tankının Emniyet Şartları : Acil durumda sistemi uzaktan kapatacak bir emniyet sistemi konulması gerekmektedir. Bu ecil emniyet sistemi olası kaza ve ihmallerde hayati önem taşımaktadır.
LPG tankının çevresine 2 adet tank sahasının içine 2 adet tank sahasının dışına olmak üzere toplam 4 adet, 12 kg KKT (Kuru Kimyevi Tüp) konulması gerekmektedir. Eğer tanklar çok büyükse tank yüzeyini soğutma amaçlı olarak sprinkler sistemi kurulabilir.
Tank ve Sahasının Bakımı : Tank ve tank sahası sözleşmeli gaz firmasınca, tankın periyodik bakımları uzman kişilere yaptırılmalıdır. Tankın üzerinde bulunan, vana, emniyet valfi, seviye göstergesi vb. ekipmanlar düzenli kontrol edilmelidir. Tank ve ilgili ekipmanların kesinlikle topraklamaları yapılmalı ve topraklama ölçümleri düzenli olarak takip edilmelidir. Yer üstü ya da yer altı tüm tanklar korozyona karşı koruma altına alınmalıdır.

Post a Comment

Teşekkürler.

Daha yeni Daha eski