Enerji Bakanı Yıldız Türkiyedeki yıllık elektrik faturasının toplamı 60 milyar lira dedi. Buna karşılık her yıl etkin tasarruf önlemleri ile yaklaşık olarak 15 milyar tasarruf sağlayabiliriz açıklamasında bulundu.

4. Ulusal Enerji Verimliliği Forumu'nda konuşan Yıldız, Van ve Dicle bölgeleri hariç tutulduğunda Türkiye'deki kayıp kaçak oranının yüzde 9.4'ler civarında olduğunu belirterek, ''Yani bu şu anlama geliyor. Şu anda AB ülkeleri ortalamasından daha düşük bir oran. Ama o iki bölgede mutlaka daha doğru şeyler yapmamız lazım. Bu konuda gayretlerimizi artırmamız lazım'' değerlendirmesini yaptı.

Uluslararası Enerji Ajansının verilerine göre, enerji tasarrufuna harcanan her 1 doların enerji üretimiyle ilgili harcanan 2 dolardan daha değerli olduğunu söyleyen Yıldız, Türkiye'nin ölçülebilir bütün sektörleri itibariyle her yıl 15 milyar liralık yapabileceği bir tasarruf olduğuna dikkati çekti.

Yıldız, "Yalnızca elektrikte değil, enerjinin bütün dallarında yapılacak tasarruflar 2023'e kadar Türkiye'nin yüzde 20'ler civarında bir tasarruf yapacağını gösteriyor. Ve iki tane Keban Barajını her yıl yapmış olacağız'' ifadelerini kullandı.

Post a Comment

Teşekkürler.

Daha yeni Daha eski