Aylardır Esenyurt imar sorunu mağdurlarının beklediği İBB meclis gündemine alınması konusu tekrar gündeme geldi. İBB meclisi Esenyurt imar sorununu 11 Mart 2013 tarihinde konuyu gündemine alması bekleniyor. Daha önce 11 Şubatta İBB meclisine konunun dahil edilmesi beklentisinin belediye tarafından değil kamu oyu tarafından oluşturulduğu ifade edilirken esasında Şubat ayında böyle bir gündemin söz konusu olmadığı sonucu doğuyor.
Binlerce mağdur İBB meclisinden Mart ayında sorunlarının çözümü yolunda bir karar çıkmasını bekliyor. Belediye meclisinden beklenen temel konu daha önce Esenyurt Belediyesinin vermiş olduğu emsal oranlarının tekrar iadesi. Eğer meclisten mağdurları kurtaracak bir karar çıkmazsa binlerce ailenin ne yapacağı, toplumun bundan nasıl bir yara alacağı soru işareti.
Diğer taraftan bilindiği gibi bölgede ki Ukra inşaat ve Fi Yapı iflas erteleme kararı alarak tüm varlıkları kayyuma devredildi. Dolayısı ile imar sorunundan sadece konut mağdurları değil aynı zamanda müteahhitler de ciddi zarar içindeler. Çünkü şu an ayakta olan müteahhitlerin İBB'den karar çıkmadan konut satışları ve inşaatların tamamlanma süreci aksamaya devam edecektir. İnşaatlar tamamlanmaz ve konut satışları olmazsa diğer firmalarında durumu tehlikeye gidecek.
Özet olarak Esenyurt imar sorunu sadece konut mağduru binlerce vatandaşı değil, bu konutlara yatırım yapan yatırımcıyı, girişimciyi ve bu girişimlerde çalışan binlerce işçiyi, yaratılan istihdamı ve tedarikçiyi etkilemektedir. Bu yüzden, İBB'nin Mart ayında sorunu meclis gündemine alarak çözüm yoluna girmesi gerekiyor.

Post a Comment

Teşekkürler.

Daha yeni Daha eski