Asrın projesi olarak lanse edilen, Anamur ile Girne arasına döşenecek olan tesisat borusu üretim işini yapılan ihale neticesinde Frat Plastik firmasının kazanmasıyla bu büyük proje için hızlıca yatırımlarına başlamıştır. Konuyla ilgili Fırat Plastik firması basın bülteni paylaşmıştır.
Basın Bültenidir. 

Asrın borusu Fırat, Asrın projesi Kıbrıs.
KIBRIS FIRATL'A SUYA KAVUŞUYOR!

KKTC İçme Suyu Temini Projesi'nin en kritik noktası "deniz geçişi"dir. Fırat'ın PE Boru üretimindeki yüksek mühendislik bilgisi, tecrübesi, üretim hızı ve dünya plastik literatürüne girmiş başarıları bu büyük projede tercih edilmesini sağlamıştır. Bu projede, % 100 Türk sermayeli Fırat, 80.000 metreyi aşan uzunluktaki PE 100 boruları bir yıl gibi kısa bir sürede tek başına üretecek kapasiteye sahip olduğu için dünyanın önemli 500 metre yekpare HDPE Boru üreten firmalarını aşmış ve KKTC Su Temin Projesinin Boru Tedarikçisi olmuştur. Daha önce Libya'da iki ayrı şehrin deniz suyu arıtma projesi için de 500 metre uzunluğunda yekpare PE 100 Boru üreten Fırat, tecrübesini bu projede kullanmaktadır.

 
Fırat, bu projenin gerçekleşmesi için Mersin-Taşucu Seka Liman sahasında 85.000 metrekarelik bir alan kiralamış ve 5500 metrekare kapalı alandan oluşan bir üretim tesisi inşa etmiştir. Tesiste PE 100 boru üretimi için 3 büyük ekstrüzyon hattı kurulmuştur. Deniz Geçişi, 80 km 151 m. uzunluğunda, deniz yüzeyinden 250 m. derinlikte ve askıda geçecek olan PE 100 boru hattıyla dünyada bir ilk olma özelliği taşımaktadır. Fırat, 1600 mm çapında, 500 metre yekpare uzunlukta, PN 8 ve PN 6,4 bar basıncında toplam 160 adet boru üretecektir. Projede 25.000 ton hammadde kullanılacaktır. 160 adet boru üretiminin 31 Aralık 2013 itibari ile tamamlanması planlanmaktadır ve boruların üretimi halihazırda devam etmektedir.

Post a Comment

Teşekkürler.

Daha yeni Daha eski