Daha önce başladığımız Elektrikten dolayı çıkan yangınları engelleme konulu bir yazı dizisinin unsurlarından birisi olan elektrik sistemlerinde topraklama yapılmasının önemine değinmeye çalışacağım.
Topraklamanın önemini bilmek için topraklamanın temel amacını bilmemiz gerekiyor. Topraklama, elektrik sistemlerinde oluşan herhangi bir hata durumunda en düşük direnç ile elektriği toprağa aktarmaktır.
Her ne kadar topraklama hayati bir öneme sahip olsa da bir çok tesisin elektrik sistemlerine ait projelerinde ve taahhütlerinde maalesef topraklama göz ardı edilmektedir. Elektrik sistemlerinde topraklama ihmal edildiğinde, yangın riski oluşmakta ve hatta topraklaması olmayan elektrik sistemleri insan sağlığını tehdit etmektedir.
Mevcutta sisteminizde topraklama olsa bile, düzenli olarak topraklamanın test ve kontrollerinin yapılması insan sağlığı ve yangın riski açısında önemlidir. Olası yıldırım düşmesi olaylarında topraklama direnci yüksek olduğu durumlarda dahi sisteminizde yangın riski oluşabilir. Bu riski bertaraf etmek için topraklama ile birlikte tesisiniz de mutlaka paratoner olmalıdır.

Post a Comment

Teşekkürler.

Daha yeni Daha eski