Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte günümüzde ortaya çıkan yangın sebeplerinden en çok, elektrik arızalarından kaynaklandığını söyleyebiliriz. Elektrikten dolayı ortaya çıkan yangını önlemek için, elektrik sistemlerinin periyodik bakımlarını yapmak, yıpranan malzemeleri değiştirmek, enerjinin yanlış kullanımı sebebiyle  kullanım sıklığına bağlı riskleri ortadan kaldırmak, projeye ve kalite standartlarına uygun doğru elektrik malzemesi kullanmak, periyodik olarak tüketilen enerjinin gücünü ve miktarını takip etmek, gerektiğinde sistem üzerinde revizyon yapmak olarak sıralayabiliriz.
Yukarıda sıraladığım konular içinde sıkça rastlanan yangın oluşmasına temel sebepleri, kullanılan malzemenin eskimesi ve yıpranması, bakım yapılmaması, malzemenin kalitesi ve kullanım amacına uygun olup olmamasına bağlı olduğunu deneyimlerimize göre söyleyebiliriz.
Bunlara ilave olarak bilinçli teknik yöneticilerin ekiplerini sürekli olarak eğitmesi ve ekiplerini kontrol etmesi de gerekir. Periyodik bakımlar sadece kağıt üzerinde değil çoğu zaman saha denetimleri ile yapılan bakımların fiziki olarak kontrollerinin yapılması ile elektrikden dolayı ortaya çıkması muhtemel yangın risklerini azaltacaktır.
Özetlersek; sürekli elektrik sistemleri ehliyetli teknisyen tarafından kontrol ve bakımları yapılacak, eskiyen ve yıpranan malzemeler değiştirilecek, tüketilen güce ve kullanım amacına uygun şalt malzemesi ve kablo kullanılacaktır.
Tüm bu tavsiyeler elektrikten çıkacak arızalara bağlı yangın riskini azaltırken aynı zamanda tesis sürdürülebilir bir enerji alt yapısına da sahip olacaktır.

Post a Comment

Teşekkürler.

Daha yeni Daha eski