InTempo Kulelerini medyada ilk gördüğümde gerçekten mimari açıdan etkileyici bulduğumu itiraf etmeliyim. Ama sadece mimari olarak!.. Çünkü İspanyanın, Benidrom şehrinde yapılan bu bina teknik olarak tam bir skandal...
Geçmişe dönersek emlak balonunun şişirildiği 2000'li yıllarında planlanan InTempo gökdeleninin açılışı 2009 yılına planlanmıştı.Ancak Avrupa'da yaşanan resesyon sebebiyle proje bugünlere ertelenmişti.
2010 yılında gökdelenin inşası sırasında görev alan işçilere 4 ay boyunca maaş ödenmemişti.
Binanın 23 katına kadar servis asansörü olmadığı için inşaat işçileri her gün bu katları yürüyerek çıkmıştı.
Daha sonra servis asansörü yapıldı fakat 2011 yılında bu asansörün çökmesi 13 işçinin yaralanmasına sebep olmuş.
Maliyetleri düşürmek için bölge araç trafiğine kapatılmadığı için ambulanslar yaralılara yardım için olay yerine girememiş..
İşin en tuhaf kısmı ise proje mimar ve mühendisleri binanın 20. katından sonrasına asansör ilave etmeyi unutmuşlar. Diğer taraftan asansör için rezerv alan planlanmadığı için bu noktadan sonra asansör de koyamıyorlar. Asansör sorununun temel sebebi esasında proje 20 katlı ama gözü açık müteahhit hızını alamadığı için daha sonrasında proje 27 kat'a yükselmiş.
En son skandal ise geçen haftalarda projede yer alan bir grup mühendisin istifa etmesi... Böylece iki kuleyi birbirine bağlayan ara bölme yarım kalmış.
Demek ki bu tip plansız programsız tuhaf konut projeleri sadece Türkiye'de gerçekleşmediğini öğrenmiş olduk. 
InTempo Projesine Ait Fotoğraflar

Post a Comment

Teşekkürler.

Daha yeni Daha eski