Esasında başlığı tesis yönetimi sektöründe dernekleşme diye yazacaktım ama sonradan düşündüm de sektörden ziyade tesis yönetimi bir iş. Yani, alıcı ve satıcıların buluştuğu bir pazar değil, dolayısıyla pazar olmadığı için Tesis Yönetimi işine sektör demek doğru olmaz. İş mi yoksa sektör mü diye kendimize sorarken son yıllarda Tesis Yöneticilerinin dernekleşme sürecine paralel olarak, hizmet tedarikçileri bunu fırsat bilerek "Tesis Yönetimi" işinden sektör yaratmaya koyuldular.
Tesis Yönetimi Neden Bir Sektör Olmasın?
Öncelikli olarak Tesis Yönetimi günümüzde neden var kendimize sormamız gerekiyor. Dünya nüfusunun kalabalıklaşması ve inşaat teknolojisinin ilerlemesi ile birlikte, büyük, dikey, yatay ve çok şubeli yapıların oluşması ve bu yapıların kullanım amaçlarının ifa edilmesi için ister istemez Tesis Yönetimi işini yapacak istihdam ortamı doğdu. Maalesef genel duruma baktığımızda tesislerde açığa çıkan istihdamı, yeterince yetişmemiş kalifikasyonu düşük iş gücü profilleri doldurmuştur. Düşük profil olmasının sebebi, Tesis Yönetiminin hızlı büyümesine karşın, maalesef bir sektörü olmayan, ağırlıklı olarak tesislerin destek operasyonu sürecini kapsayan bir iş olmasıdır. Destek operasyonu, ana amaca ulaşmayı sağlayan iş gruplarının çalışması için gerekli olan, ısınma, güvenlik, yeme, içme vb. gibi temel ihtiyaçların karşılamak için kurulmuş bir organizasyondur. Tesislerde ana amaç konusunda örnek vermek gerekirse;
 • Otel - Ana amacı misafir ağırlamak.
 • Okul - Ana anacı eğitim vermek.
 • AVM - Ana amacı alışveriş pazarı oluşturmak.
 • Fabrika - Ana amacı üretim yapmak.
Yine aynı örneği devam ettirdiğimizde hiçbir tesisin ana amacı o tesisi yönetmek değil, tesisin hizmet ettiği pazarı domine etmektir.
 • Otel - Ana amacı misafir ağırlamak. (Turizm Pazarı)
 • Okul - Ana anacı eğitim vermek. (Eğitim Pazarı)
 • AVM - Ana amacı ticaret ortamı oluşturmak. (Ticaret Pazarı)
 • Fabrika - Ana amacı üretim yapmak. (Üretim Pazarı)
Madem tesisleri yönetmek bir pazar değilse o zaman Tesis Yönetimi sektörü oluşabilir mi?
Sektöre hizmet veren personellerin kalifikasyonlarını arttırması, aynı zamanda çalışanların gelir oranlarının yükselmesi için Tesis Yönetiminin kendi içinde bir sektör oluşturmasını çok isterim. Tesis Yönetimine ihtiyaç duyan büyük işletmeler kendi organizasyonlarının kurmaktan ziyade Tesis Yönetimini outsource etmek isterler. Eğer Tesis Yönetimini sadece bir outsource hizmet olarak görürsek o zaman outsoruce pazarının bir kolu olarak sektör olarak değerlendirilebilir fakat bu oluşumun outsource firma sahibinden başka kimseye bir faydası olmaz. Çünkü outsource firmaları kârının büyük çoğunluğunu "iş gücü kiralamaktan" sağlar.

Peki Tesis Yönetimi işini neden pazar olarak yorumlayan oluyor?
Çünkü Tesis Yönetiminin ana işlerinden birisin olan, bakım ve onarım süreçlerine piyasada alt kırılım işi olarak hizmet veren ve bu konuda kendi sektörünü oluşturmuş işletmeler var. Bu sektörlerin bazılarını sıralarsak;
 • Isıtma
 • Klima
 • Su şartlandırma
 • Enerji
 • Elektrik Malzemeleri
Isıtma sektörü, kazan, kombi vs. gibi ısıtma sistemleri üretip, pazarlarken aynı zamanda satış sonrası servis hizmetleri için müşteri kazanmaya çalışmaktadır. Kendi başına bir sektör olan ısıtma sektörü, servis, bakım ve onarım hizmetleri kapsamında, Tesis İşletimi işini yapanları müşteri olarak konumlandırmıştır. Eğer Isıtma Sektörü, Tesis Yönetimi işine odaklanırsa, ısıtma sistemlerinin bakım ve onarımı konusunda yarattığı pazarın içine sokmuş olacak. Isıtma sektörü konuyu daha net ifade etmek için örnek verdim, diğer sektörleri de aynı örnek başlığı altında değerlendirebiliriz.

Konuya Tesis Yönetimi bir sektör mü diye başlayıp, hayır bir sektör değil sadece bir iştir diye özetlememin sebebi Tesis Yönetimi işinde dernekleşmenin ne kadar zor bir süreç olduğunu ifade etmektir. Sektörü oluşmamış bir işi dernek çatısı altında toplamanın çok zor bir süreç olduğunu düşünüyorum. Bu işi yapan binlerce yönetici olmasına rağmen tahminimce ancak yüz'ü bile bulmayacak bir oluşum sağlanabilir.
Tesis Yönetimi işini kendine pazar olarak gören sektörler katkı sağlayarak dernekleşme sürecini hızlandırabilir ve güçlendirebilir ama bu ne kadar etik olur tartışılır....

Tesis Yönetimi Dernekleri.
Benim bildiğim hali hazırda ülkemizde iki tane tesis yönetimi derneği var.

http://www.uttmd.org Uluslar Arası Tesis Teknik Müdürleri Derneği

http://www.otmf.org Otel Teknik Tesis Müdürleri ve Yöneticileri Federasyonu

Post a Comment

Teşekkürler.

Daha yeni Daha eski