Avrupa Birliğine uyum yasaları kapsamında sürücü belgelerinin 5 yıl içinde değiştirilmesi gerekiyor. Diğer taraftan mevcutta henüz sürücü belgesi almayan kişiler eskiden olduğu, eğitim, sınav ve muayene gibi aynı süreçleri yaşayarak sürücü belgelerini alabiliyorlar. Mevcutta sürücü belgesi olanlar neden ehliyetlerini yeniliyorlar? İçişleri Bakanlığı son Karayolları Trafik Yönetmeliği değişikliği ile ehliyetler artık 10 yılda bir değişecek.Bu kapsamda; M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfı sürücü belgeleri 10 yıl; C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı sürücü belgeleri ise 5 yıl geçerli olacak.

Her ehliyet yenilemede sürücülerin aşağıda ki işlemleri yapması gerekmektedir.

  • Eski sürücü belgesi. 
  • Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği. 
  • Sürücü sağlık raporu. 
  • 15 TL (13 TL değerli kağıt bedeli, 2 TL vakıf payı) bedelinin vergi dairelerine veya anlaşmalı. bankalara yatırıldığına dair makbuz. 
  • 2 adet fotoğraf (5x6 ebadında arka fon beyaz olacak şekilde biyometrik vesikalık fotoğraf). 
  • Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan.

İşlemleri yaparken işlerinizi kolaylaştıracak öneriler

Sağlık raporu; Sağlık raporunu aile hakiminden alabiliyorsunuz ama sizi sevk etme ihtimali çok yüksek olduğu için planlamanızı buna göre yapın. Eğer geçmişten kalp, tansiyon, şeker vs. hastalığınız varsa hastalığınızla ilgili uzman doktordan onay almanız için ilgili Uzman doktora sevk edebilir. Benim gözlerimde kusur olduğu için ve zaten gözlüklü olduğum için gözlük şerhi koyarak sevk edilmeden raporumu alabildim. Bu detayı yazmamın sebebi aile hekimliğinde işinizin bitmeme olasılığı yüksek olduğu için sağlık raporu için daha fazla zaman ayırın sonra strese girmeyin.
Ödeme Makbuzlar; Aşağıda listelediğim bankalar 13 TL değerli kağıt bedeli ve 2 TL vakıf payı bedeli  tahsilatları yapıyor. Dolayısı ile ayrıca vergi dairesine giderek ödeme yapmanıza gerek kalmaz. Sağlık raporu için harcadığınız fazladan zamanı bankalara ödeme yaparak kazanabilirsiniz.
Biyometrik Fotoğraf; Biyometrik fotoğraf çeken herhangi bir fotoğrafçıdan yaklaşık 10 TL karşılığında çektirebilirsiniz. Her ne kadar ehliyet için 2 adet fotoğraf gerekse de maalesef fotoğrafçılar minimum 6 adet fotoğraf veriyor. Yani 4 adet arşivinizde fotoğraf kalacak. Tavsiyem pasaport vs. yenilemeyi düşünüyorsanız ikisini aynı zaman getirin iki defa biyometrik fotoğraf çektirmenize gerek kalmaz. Böylece hem paradan hem de zamandan tasarruf edersiniz. 

Post a Comment

Teşekkürler.

Daha yeni Daha eski