2012 Yılında İstanbulda Yapı Merkezi tarafından düzenlenen Eko Design etkinliğinde dünyaca ünlü tasarımcı Future Concept Lab Kurucu Başkanı Francesco Morace konuşma yapmıştı. Geçmiş dönem ajandalarınımı karıştırırken konuşmaya ait notlarım gözüme çarptı ve böylesine değerli notları ajandanın sararmış sayfalarında yitip gitmesine için elvermedi.

Francesco Moraca, konferansda özellikle, modanın sürekli değişen bir akım olduğunu ifade ederken, modada tasarımın önemini belirtmiş ve sürdürülebilir olması gerektiğini ifade etmiştir.

Konuşmasını, sürdürülebilir moda akımları ile ilgili  İngiltere Kraliyet ailesinin özel bir video görüntüsü ve dünyadan çeşitli reklam örnekleriyle sunulmuştur.  Communication & Sharing ( İletişim ve paylaşım) başlığı altında topladığı reklam videoları esasında söylediklerini destekler nitelikteydi.
Truth & Beauty and Vocation ( Güvenilirlik, Güzellik ve Kabiliyet) konusu üzerinde örneklemeler yapmış, bu kapsamda değinmek istediği konulardan biriside dünya platformunun günümüz kuşağında reklamların duygusal, anlaşılabilir, iletişim becerisinin yüksek ve tasarımcının yaratıcı ilişkisinin vurgulanmasının gerektiği olmuştur.
Creative relationship ( Yaratıcı ilişkiler ) bu başlıkta reklamlarda yalın bir şekilde çizim animasyonu yapılarak çok şeyin ifade edilebileceğini göstermiştir.
Özet olarak; İnovasyon için bütün yolları düşünmemiz gerekiyor. İnovasyonların, basitlik, sadelik, etik ve estetik olmasına dikkat etmekte fayda var. İletişimde ve ekolojide ortak mallar fikri günümüzde çok daha fazla önem arz ediyor. Tasarımlar için eşsiz ve evrensel düşünmeliyiz. (Unique & Universal). 
Gelen konuklardan birisi İstanbuldaki değişimin ne kadar hızlı olacağını sordu? İstanbulda değişimin fazlasıyla hızlı olduğu ve bunun en çokta moda ve iletişimde gösterdiğini iletmiştir.

Post a Comment

Teşekkürler.

Daha yeni Daha eski