Günümüzde depreme dayanıklı bir çok inşaat malzemesi üretilse de mevcut binaların depreme dayanıklı hale getirilmesi ile ilgili kullanışlı malzeme henüz üretilmiş değil. Eski binaların depreme dayanıklı hale getirilmesi için (kaynak newatlas)Kanada Biritish Colombia bu konuda yaptığı araştırmalar sonuç verdi ve mevcut binaların depreme dayanıklı hale getirilmesi için kullanımı basit bir inşaat ürünü yaptı.
Malzeme, duvarlara püskürtme yöntemi ile sürülebilen çevreci esnek dokulu kompozit (eco-friendly ductile cementitious composite) EDCC beton polimer lifler içeriyor. Diğer taraftan yeni yapılarda kullanılan çimentonun yaklaşık %70'inde doğaya zarar veren uçucu küllerin olduğunu ve kullanılan betonun ise yapı imalatında salgılanan sera gazlarının en büyük sebeplerinden birisi olduğunu düşündüğümüzde EDCC'nin n  yapılar için ne kadar büyük bir buluş olduğu bir kez daha anlamamıza sebep olmaktadır.
EDCC için yapılan labaratuvar testlerinde yaklaşık olarak 1 cm lik bir EDCC'li beton duvara 9,0 şiddetinde sarsıntı verilmiş ve test sonuçlarında EDCC olmayan duvar yıkılırken EDCC'li duvar zarar görmeden sağlam olarak sonuçlanmış.
Şu an henüz sadece labaratuvar ortamında kullanılan EDCC malzemesi ilk olarak birkaç ay içinde  Kanada Vancouver’daki Dr. Annie B. Jamieson adlı ilköğretim okulunda uygulanması planlanmış. Ayrıca, Kanada Biritish Colombia Üniversitesinin desteklediği Canada-India Research Centre of Excellence adlı girişim de Hindistan’ın kuzeyindeki bir okulun duvarlarının EDCC malzemesi ile kaplanması için yardımda bulunuyormuş.

EDCC malzemesi henüz labaratuvar ortamında başarılı sonuç vermiş olsada bu malzemenin dünya genelinde yayılması için hızlıca teknik olarak bütün yeterlilik testlerinin tamamlanması ve ticari hale gelmesi, yani malzemeye sahip olacak müşterilere uygun bir pazar yaratılması gerekiyor.


  

Post a Comment

Teşekkürler.

Daha yeni Daha eski