Almanya Belediye Otobüsü
Almanya 3,8 trilyon USD'lik ekonomik büyüklüğü ile dünyanın en büyük 4. ekonomisi konumunda. Tabi bu zenginliğin ve liderliğin bir maliyeti var. Bildiğimiz gibi Almanya ekonomisinin büyük bir kısmını yüksek teknolojili sanayisine borçlu. Her ne kadar sanayi yüksek teknolojiye sahip olsa da AB kriterlerine göre yüksek oranda emisyonlara sahip. Kısacası Almanya'da hava kirliliği AB kriterlerinin üzerine çıkmış görüküyor. Bu kapsamda Almanya Çevre Bakanı Barbara Hendricks ve yanında iki bakanla birlikte AB Çevreden Sorumlu Komisyon Üyesi Karmenu Vella'ya çevre emisyonlarını azaltmaya yönelik tedbir olarak özel araç sayısını trafikte azaltmak için toplu taşımanın ücretsiz yapılacağına ve elektrikli araçların kullanımına yönelik teşviklerin çıkarılmasına yönelik bir mektup göndermiş.
Almanya'da Tramvay Ulaşımı 
Almanya toplu taşımanın ücretsiz yapılması yönündeki uygulamasına öncelikli olarak endüstrinin yoğun olduğu Mannheim, Bonn ve Essen'de başlatmayı düşünüyor. Trafikte araç sayısını azaltmayı amaçlayan Almanya böylece ülke genelinde düşük emisyona sahip bölgeler oluşturmayı planlıyor. Diğer taraftan AB komisyonunda her an Almanya ile ilgili çevresel şikayetler oluşabilir ve Avrupa Adalet Divanı tarafından ise yasal regülasyonlara tabi tutulabilir.
Konu ücretsiz toplu taşıma yapılacak şehirlerin belediyeleri tarafından pek memnun edici bir tutumla karşılanmamış olsa da, bedava yerine indirim yapılması yönünde öneriyle dönüş yapılmış. Çünkü toplu taşımanın bir maliyeti var ve bu maliyetlerin halkın cebinden karşılanacak olmasından kaygı duyuyor.
Peki bedava toplu taşımacılık örneği Avrupa Birliğinde var mı? Evet Estonya'nın başkenti Tallinn 2013 yılından beri, turistler dışında kalan, yerli halkı için toplu taşıma hizmetini ücretsiz olarak vermekte ve maliyet ise vergi gelirlerinden karşılanmakta.
  

Post a Comment

Teşekkürler.

Daha yeni Daha eski