Amazon.com Yağmur Ormanı Kampüsü
Son yıllarda sık sık amazon.com e-ticaret sitesinin, inovatif girişimlerinden, kazançlarından ve başarılarından bahsediliyor. Ben ise size amazon.com'un farklı bir projesi olan yağmur ormanı kampüsünden bahsetmek istiyorum. Amazon servisinin ABD Seattle şehrindeki tamamen camdan tasarlanmış 3 biyosfer yapısının bu yıl açılışı yapıldı. Konu amazon olunca bu yapılarda ofisler, konferans salonları, toplantı alanları bekliyor insan ama bu yapılar, günlük ofis stresinden uzaklaşmak ve kafa dinlemek, yenilenmek ve kısa molalar vermek için tasarlanmış bulunmakta.
Amazon.com Yağmur Ormanı Kampüsü
Konsept olarak amazon çalışanların biyosfer kürelerde bulunan dinlenme alanlarında 400 bitki arasında yükselen yeşil alanda dinlenirken sosyalleşmesini, ağaç evde sıcak içeceğini içerken ortamın ferah havasından faydalanmasını, küçük grupların kendi içinde tamamen yağmur orman havasını andıran esintiler altında mini toplanmalar yapmasını amaçlıyor.
Amazon.com Yağmur Ormanı Kampüsü
Amazon CEO'su Jeff Bezoz bu açılışı yaparken, 3 adet cam küreden inşa edilen projenin esasında 7 yıllık bir hayalin ve çalışmanın ürünü olduğunu, çelik çerçeveler ile camdan oluşan bir atmosfer oluşturulduğunu belirtmiş.  Kürelerin en büyük olanı 27 metre yüksekliğinde ve 39,5 metre çapında. Seattle gibi bir sanayi şehrinde camdan bir botanik bahçesi tasarımında tropik bir orman oluşturulmuş.
Amazon.com Yağmur Ormanı Kampüsü
Kürelerin içinde 400 bitki çeşidi ve yaklaşık 25.000 adet bitki bulunurken aynı zamanda, küçük nehirler, şelaleler'de unutulmamış. 4 kat olarak kullanım alanına sahip kürelerde, 22 dereceye  ve %60 nem oranına sabitlenmiş bir iklimlendirme sistemi bulunmakta.
Amazon.com Yağmur Ormanı Kampüsü
Kürelerin yapılmasının amazon inovasyon kültürünün bir sonucu olduğu ve kürelerde amazon çalışanları dinlenirken bu kültürü daha da güçlendireceği görüşü hakim.
Amazon.com Yağmur Ormanı Kampüsü
Tabi projenin çalışan ekosistemine sağladığı bir fayda daha var. Kürelerin imalatında 600 gün/ adam çalışmış. Küreler sadece çalışanlara değil aynı zamanda, araştırma turları, yerel okullar ve  üniversitelerin de ziyaretine açık olacak.

Post a Comment

Teşekkürler.

Daha yeni Daha eski