Apple Park - (Apple Campus) 
 Steve Jobs'ın Apple Campus fikri (Apple Park) 2006 yılına dayanıyor. Hayattayken tasarladığı ve  ürettiği ürünlerde küçük detayları büyük sorun olarak gören, hayat mottosu mükemmellik ve yalınlık olan bir girişimci olan Jobs, aynı fikre Apple Campus'ü de dahil etmişti. İlk olarak bu fikrini ünlü İngiliz mimar Norman Foster'e açtığında fikrin hayat bulması için ilk adımını atmış oldu. Daha Apple Campus fikir aşamasındayken bile esasında apple store'lar saydam duvarları ile (cam) bize oldukça ipucu veriyordu.
Apple Park - (Apple Campus)
Apple Campüs fantastik bir uzay gemisini andıran mimari yapısı ile ince detaylara kadar tek tek düşünülmüş ve tasarlanmıştır. 2015 yılında tamamlanması planlanan inşaat fikirlerden ödün verilmemesi adına 2 yıl gecikmeli olarak 2017'de tamamlanabildi. Carbon fiber kullanılarak inşa edilen Apple Campus'da duvarlarda yoğun olarak cam bölmeler kullanılmış ve bu uğurda dünyanın en büyük özel cam kavisleri (14,9 m x 3,2 m ) her bir detayı  ince ayrıntıları ile hesaplanarak 3.000 adet, yanlış okumadınız yazıyla tekrar edersek  "üç bin adet" üretilerek binanın inşasında kullanılmış. Amaç çok basit; dünyanın en mükemmel ofis binasını tasarlamak. Sonuç olarak 5 milyar dolarlık bir inşaat bütçesi ile tasarlanan ofiste yaşam ve üretim başladı.
Apple Park - (Apple Campus)
Tasarım harikası olan Apple Campus kullanılmaya başlandıktan sonra hiç hesaplanmayan komik bir kusur ortaya çıktı. Dalgın çalışanlar yürürken camlara çarptığından önlem olarak camlar üzerine sticker ve postitler yapıştırmaya başlamışlar. Apple Campus yönetimi ise bu sticker ve postitleri mükemmellik algısını bozduğu için çaktırmadan toplatıyormuş.
Apple Park - (Apple Campus)
Apple Campus cam duvarlar ve bölmeler için kusursuzluk, yalınlık ve şeffaflık sağlarken esasında farkında olmadan ciddi bir iş güvenliği zaafı oluşturmuş. Mutlaka önlem almaları gerekiyor, yoksa basit ve hatta komik gözüken cama toslama olayları ciddi kaza ve yaralanmalar ile sonuçlanabilir. Marka algısını bozmayacak basit güvenlik önlemleri alarak bu kazaları önleyebilir ki eminim Apple yöneticileri elbette bunu biliyorlardır. Fakat imaj ve algıyı bozmamak için Apple, çalışan güvenliğine dair önlemler almazsa ABD gibi yüksek tazminat davaları, davacı lehine sonuçlanan bir ülkede ciddi kamu davaları ile karşı karşıya kalabilir.

Cam ile ilgili iş sağlığı ve güvenliği konuları çok basit; camlara güvenlik şeritleri, logolu kumlama veya dikkat çekici renklendirme yapılabilir.     

Post a Comment

Teşekkürler.

Daha yeni Daha eski