Bill Gates'in konut yatırımı yapacağını ilan etti. Konu Bill Gates olurda içinde teknoloji olmaz mı? Bill Gates 80 milyon dolar yatırımla ABD, Arizona, Phoenix, West Walley (Batı Vadisi) bölgesinde akıllı şehir kurmak üzere kolları sıvadı.
West Valley'de şu an çöl ortamı hakim olsada Bill Gates yaklaşık 250 km² yapacağı yatırımla geleceğin yeniden şekillenen konfor ve yaşam standardı olan akıllı şehir kurmak için inşaat alanına girerken yeni teknolojileri deneyimleyecek bir şehir planladığı düşünülmekte.
Yatırım yapacağı girişim firması olan Belmont Partners tarafından yapılan açıklamada, kurulacak akıllı şehrin adı Belmont olacak ve akıllı şehrin yüksek hızlı dijital ağlarla (internet) örüleceği, yeni üretim, dağıtım ve ulaşım ve özellikle otonom araç teknolojilerinin kullanılacağı geleceğin ve dijitalin konforundan yararlanacak bir topluluk oluşturacak.
Gates'in yatırım yapacağı bölge ile ilgili görüş bildiren Arizona Teknoloji Konseyi, yatırım yapılacak bölgenin Las Vegas ile Belmont'u bağlayan otoyola çok yakın olması sebebi ile son derece isabetli ve önemli olduğunu belirtmiş.
250 km² alana yayılan Belmont Akıllı Şehir planlaması kısaca, 38 km² afis projelerine, 5 km² Devlet Okullarına ayrılmış olup yaklaşık olarak 80.000 adet konut yapılması planlanmış.
Akıllı Şehir için, destinasyon, çevre düzenlemesi ve sosyal yapılar hakkında şimdilik açıklanan bir bilgi olmasa da yeni kurulacak şehirde elbette projede yer alması bekleniyor.
Bill Gates Teknoloji Şehri Kuruyor
Editör Yorumu : Akıllı şehir kavramı yıllardır ülkemizde de konuşulsa da, öncelik mevcut şehirlere yönelik fikirlerden ve yatırımlardan oluşmakta. Esasında mevcut şehirlerden ziyade yeni yaşam alanları yani yeni yerleşim alanları inşa etmek olmalı. Böylece eski şehirler kendi karakterini, tarihini ve dokusunu korumuş olurken, yeni inşa edilecek yerleşim alanları ilk yatırım maliyetleri sebebi ile hızlı büyüme sağlayabilecek bir ekosistem oluşmasına yardımcı olacaktır. Müteahhitlik kavramı artık değişmeli, müteahhitliği tanımı tekrardan yapılmalı.  
     

Post a Comment

Teşekkürler.

Daha yeni Daha eski