Dünyanın En Büyük Hava Temizleyici Sistemi
Çin Bilimler Akademisinde, Dünya Çevre Enstitüsünde görevli bir grup araştırma görevlisi tarafından Shaanxi (Şensi) bölgesi, Xian (Şian) şehrinde test amaçlı olarak dünyanın en büyük hava temizleyicisi sistemi inşa edildi. Xian şehri kış mevsiminde ısınma amaçlı olarak kömür kullandığından hava kirliliği alarm seviyesinde olduğu için projenin ilk olarak bu şehirde yapılmasına karar verilmiş. Şimdilik ilk veriler yaklaşık 10 km karelik alanda göreceli hissedilebilir olumlu sonuçlar vermiş gibi gözükse de esasında net test sonuçları, bölgede konuşlandırılmış olan bir düzine hava test istasyon değerleri analiz edilerek 2018 Mart ayı sonunda raporlanacak.
Dünyanın En Büyük Hava Temizleyici Sistemi
Peki Çin dünyanın en büyük hava temizleyicisini inşa ederek neyi hedefliyor?
Çin'de üretilen dünyanın en büyük hava temizleyicisi, 100 metrelik kulesi, yarım futbol sahası büyüklüğünde serası, günde 10 milyon metreküp hava filtre etmesi ile ön plana çıkmakta. Doğal yollardan temizlenemeyen hava, yapay hava temizleme sistemi sayesinde düşük maliyetler ile ekosistemi ve yaşam kalitesini arttırmayı hedefliyor. (Projenin maliyeti henüz açıklanmadı)

Dünyanın En Büyük Sanayi Ülkesi Çin
Dünyanın en büyük hava temizleyicisi çalışma sistemi 
Seralar tarafından emilen  karbondioksit oranı yüksek kirli hava, güneş enerjisi ile ısıtılmakta ve çeşitli filtrelerden geçerek temizlenen hava kuleden yükselerek atmosfere atılmakta. Ve yapılan testlerde mevsimin kış olmasına rağmen, serada kullanılan özel cam güneş ışınlarını yüksek verimlilikte emerek umut verici bir şekilde havanın ısınması sağlanmakta.  Her ne kadar Xian'da kurulan sistem şu anda dünyanın en büyük hava temizleyicisi olsa da, projenin başarılı olarak sonuçlanması durumunda Çin'in diğer eyaletlerinde çok daha büyük hava temizleme sistemlerinin kurulması planlanmakta. Bu kapsamda Çin 2014 yılında, çapı 200 metre, uzunluğu 500 metreye ulaşan hava temizleme kulelerinin patentini almış. Yani mevcut kurulu hava temizleme sisteminin neredeyse 5 katı büyüklükte hava temizleme sistemleri ve seralarını kurmayı planlamakta ki bu da yaklaşık olarak her bir kulenin 30 kilometrekarelik bir alanın havasını temizlemesi anlamına geliyor.
Bilindiği gibi son verilere göre Dünya Endüstri Sıralamasında Çin ABD'yi geçerek ülkeler sıralamasında birinciliğe çıktı. Yalnız bu birincilik Çin'i zenginleştirirken sanayi atıklarına dayalı hava kirliliği tehlikeli boyuta ulaştı. Dolayısı ile gelecekte yaşanılır bir ülke ve dünya bırakmak için Çin'in hava temizleme yatırımlarının da kaçınılmaz bir hale geldiği açıkça kendini belli ediyor.
    

Post a Comment

Teşekkürler.

Daha yeni Daha eski