Ecocapsul
Şimdiden dünya nüfusunun 8 milyara yaklaştığı yaşlı dünyamız sadece kalabalık değil aynı zamanda bu nüfus tarafından her geçen gün daha fazla kirlenmekte ve yaşam alanları daralmakta. Gelecekte ise dünya nüfusu çok daha kalabalık olacak ve bu sorun katlanarak büyümeye devam edecek. Fikrin bir problemi çözmesi ilkesi, girişimciliğin temel başarılarından birisidir. Nüfus sorununu düşündüğümüzde, gelecekte sürdürülebilir bir yaşamı tasarlama konusunu görmezden gelemeyiz. İşte bu noktada geleceği bugünden tasarlayan bir girişim Ecocapsule projesini hayata geçirdi. Hatta bana kalırsa sürdürülebilir yaşam alanı tasarımı geleceğin değil şimdinin projesi.
Peki Ecocapsule'e bize neler sunuyor.
Öncelikli olarak Ecocapsule'den son derece optimal tasarlanmış, yalnız bireylerin kullanımına uygun, çevre ile dost küçük bir ev olarak bahsedebiliriz. 
Bu evler temel konfor ortamı oluşturmak için ürettiği tüm enerjiyi kendi başına rüzgar ve güneşten elde edecek bir teknolojiyle donatılmış. Dolayısı ile enerji konusunda sıfır emisyonlu bir teknolojiye sahip. 
Ecocapsule
Evin görünümü bir kapsülü andırırken, uzunluğu 4,67 m, genişliği ise 2,2 m ile toplamda sadece 10 metrekarelik bir büyüklüğe ve evin içinde bulunan su deposu dahil, tüm ev toplamda 650 kg bir ağırlığa sahip. 
Ecocapsule için herhangi bir kazı, platform ve alt yapı gerekli değil. Sağlam ve düz bir zemine direkt olarak yerleştirilerek kullanılabilir. Esasında kullanım olarak bir karavan gibi. Ev girişinde yatak, mini mutfak, diğer odasında ise duş ve kompost tuvalet bulunmakta. (Kompost wc; su tüketimi olmadan kullanım sağlayan tuvalet)  Oturma kısmında, yatak, dolap, masa bulunurken, mutfakta ise opsiyonel buzdolabı ve küçük bir elektrikli ocak bulunuyor.
Ecocapsule
Enerji konusunda, rüzgar, güneş ve yüksek verim kapasiteli (pv) pil olmak üzere alternatif üç tip  senaryosu bulunmakta. Tabi enerjinin optimum kullanımı için mobilden kontrol edilebilen IOS ve Androit uygulamaları mevcut. Uygulama üzerinden, ısıtma, havalandırma, aydınlatma ve evin elektrik durumu hakkında kontroller sağlanabilmekte.
Ecocapsul Alternnatif Kullanım Amaçları
2018 yılında 50 adet Ecocapsule üretimi planlanmış ve her biri için 97.800 USD'lik bir satış fiyatı belirlenmiş. Teknoloji temelli ürünler ilk çıktığında ar-ge maliyetleri sebebiyle maalesef değerinin çok üzerinde bir fiyatla müşterisi ile buluşturuluyor. Üretici firma sonraki yıllarda, karavan, kamp vb. amaca hizmet eden alternatif ve daha düşük satış fiyatına sahip benzer nitelikte üretimler yaparak daha fazla müşteri ile buluşmak istediğini planları arasına koymuş.

Post a Comment

Teşekkürler.

Daha yeni Daha eski