Tetra Mini Bulaşık Makinesi
Günümüzde insan nüfusunun artması ile yaşam alanları küçülmeye başladı. Bu doğrultuda artık evler daha küçük ve evlerde yaşayan insan sayısı daha az olduğu için ihtiyaçlar da buna göre şekilleniyor. Bu ihtiyaçları karşılayan girişimler henüz yeni yeni ivme kazanıyor ve bu girişimlerin sonucunda ihtiyaca uygun özelleştirilmiş eşyalar üretilmeye başlanıyor. Bunlardan bir tanesi mutfak tezgahına sığacak büyüklükte, bulaşık yıkama, oyuncak yıkama ve deniz mahsullerini pişirebilme fonksiyonlarına sahip mini bulaşık makinesi.
Amerika, Güney Carolinalı Heatworks adlı beyaz eşya üreticisi bu fikri benimsemiş ve üretim aşamasına gelmiş, üstelik IoT teknolojisini kullanarak mobil aplikasyon vasıtası ile kumanda edilir bir makine tasarlamış. Daha doğrusu tasarım şirketi Frogdesign ile çalışarak makineyi üretim aşamasına getirmiş. Makine sadece küçük olmakla kalmıyor,  herhangi bir su tesisatı ve atık su tesisatına da ihtiyaç duymuyor. Makineyi çalıştırmak için bölmesine bir miktar su ve deterjan koyup, prize takmanız yeterli.
Bulaşık makinesinin çalışma prensibi firmanın patentlediği Ohmik Array teknolojisine dayanıyor. Elektronik kontrol vasıtasıyla grafit elektrotlar suyun içinde bulunan doğal minerallerle etkileşime geçerek kinetik enerjinin molekülleri hareket ettirmesi ile açığa çıkan enerji ile ısınmasından oluşuyor. Üstelik suyun ısınması, klasik ısıtma sistemlerinde olduğu gibi enerji verdikten bir süre sonra değil,  enerji ile eş zamanlı gerçekleşiyor. Bu ısıtma teknolojisi sayesinde elektrikten tasarruf sağlanırken, klasik ısıtma elemanları kullanılmadığı için kireçlenme de oluşmuyor.
Ohmik Array Teknolojisi 
Bulaşık makinesi, üzerindeki düğmeler ile kontrol edilirken aynı zamanda akıllı telefon üzerinden çalışma zamanı, çalışma amacı ve çalışma sıcaklığı gibi özellikleri kontrol edilebiliyor.
Fonksiyonel çalışma imkanına sahip olan mini bulaşık makinesi, piyasada bulunan standart bulaşık yıkama dışında, sadece 2,3 lt suyla ve 10 dakikada, oyuncak, bebek eşyası, plastik kap, sebze ve meyve yıkayabiliyor. Ayrıca yıkama dışında bulaşık makinesinin deniz mahsulleri pişirme özelliği var. Pişirme özelliği makineyi teknolojisi sebebiyle, bir bulaşık makinesinden öteye taşıyor.
Tetra Mini Bulaşık Makinesi
Heatworks CEO'su CES 2018 Fuarında yaptığı açıklamada; iki kişilik bir aile için mevcut bulaşık makinesi kullanımı çok düşük, genelde elde yıkama yapılıyor ve bu da 10 kat fazla su tüketimine sebep oluyor. Üstelik standart bulaşık makinesinde bile yıkasa, makinenin günde bir öğün ile dolması için günlerce makinede bulaşık biriktirmek zorunda kalınıyor ve standart bulaşık makinesinde yıkansa bile Tetra'ya oranla 5,5 ton fazladan su tüketimi gerçekleşiyor.
Makine halen geliştirme aşamasında ve şuan prototipi üretilmiş ve CES fuarında tanıtılmış. Mini bulaşık makinesi Tetra'nın, 2018 yılı sonlarında ve yaklaşık 300 USD'nin biraz altında satışa çıkması bekleniyor.
Tetra ile bulaşık makinesi pazarında oyunun kuralları değişecek gibi görünüyor..    

Post a Comment

Teşekkürler.

Daha yeni Daha eski