Yeşil Ofis Çalışma Alanı
Şehirleşmenin hızlandığı günümüz dünyasında her geçen gün doğal ortam alanları daralırken  yerine beton binalar yer almakta. Şehrin stres ve koşuşturması içinde sıkışmış binalar ve 4 duvar arasında çalışmak, insanları verimsiz ve isteksiz hale getiriyor. Bunun farkında olan girişimler ise hem çalışanlarını mutlu etmek hem de motivasyonlarını arttıracak sağlıklı çalışma ortamları tasarlamaya gayret ediyor.
Cam Kenarı Bitkilerle Canlılık Kazanmış
Vietnam'lı bir turizm firması (Evolable Asia Co.Ltd.) Ho Cih Minh şehrinde, 500 çalışan kapasiteli, 5 katlı binasında,  çalışanlarının stres ile kolayca baş edebileceği, motivasyonlarını üst düzeyde tutabileceği doğanın bir parçasıymış hissini uyandıran tasarımı ile sağlıklı bir ortam yaratmış.
Tasarımda dikkat çeken en büyük özellik, ofisin içinde küçük tepelere sahip çimler ve cam kenarlarındaki gerçek bitkiler. Diğer taraftan çalışanların ofis içindeki atmosferi daha fazla teneffüs etmeleri için ofisin merkezine konumlandırılmış.
Çimlere Oturmak Serbest
Ofis içindeki çimenlik alan sadece süs olarak değil, çalışanların, daha fazla iletişimde kalması, sinerji oluşturması gibi verimlilik arttırıcı düşünceler ile çimenlik alanda oturması, uzanması ve hatta neşeli ve yaratıcı toplantılar yapılabilmesi için tasarlanmış.
Her An Her Yerde Toplantı Yapılabilir
Tasarımda beton zemin elbetteki var, fakat burada zemin üzerinde çizilen renkli çizgiler içeriye ayrı bir enerji katarken aynı zamanda şirketin logosuna da atıfta bulunuyor.
Yerdeki Renkler Özgürlüğü ve Şirketin Kültürünü Temsil Ediyor
Çimenler dışında da elbetteki şirketin toplantı odaları yok değil. Toplantı odaları kuş kafesini andıran bir tasarıma sahip ve istenildiğinde yerini değiştirmek mümkün. Kuş kafesi fikri ve tasarımı bana çok cazip gelmese de yinede çimlerin üzerinde toplantı yapma fikrinin harika olduğunu düşünüyorum.
Kuş Kafesi Toplantı Alanları 
Unutmadan, bu ofisin tasarımı 07 Beach ve Studio Happ adlı iki farklı mimarlık firması tarafından  yapılmış.
Bitkiler Küçük Birer Ağaç Boyutunda
Belki böyle bir ofisde çalışmak gerçekten büyük bir keyif ama bu ofisin elektrik, mekanik, peyzaj ve mimari ekipmanlarına ait  bakımlar için ayrıca ciddi bir planlama yapılmalı ve buna uygun bütçe ayrılmalı. Yoksa bu sağlıklı ve enerji dolu atmosferi korumak pek mümkün gözükmüyor.
Stresten Uzaklaştıran Işık ve Renkler Kullanılmış

Post a Comment

Teşekkürler.

Daha yeni Daha eski