George Lucas Museum
Dünyanın yaşayan efsane yönetmen ve senaristlerinden olan George Lucas, kendi adını taşıyan, Star Wars temalı müze için kolları sıvadı.  MAD Architects tarafından daha önce iki defa müzenin tasarımı yapılmış olsa da nihayetinde üçüncü tasarıma onay veren George Lucas yaklaşık 1,5 milyar bütçeli müzenin inşasına onay verdi.
George Lucas Museum
California, Los Angles'da bulunan yine George Lucas tarafından yapılan  Exposition parkın girişine  müzenin yapılması için temelleri attı. Müze binasının tasarımı ,yine Star Wars (Yıldız Savaşları) filminden aldığı ilhamla, fituristik bir uzay gemisini andırıyor.
George Lucas Museum
Binanın üs kısmı  gün ışığında maksimum fayda sağlamak için tamamen cam ile yapılması ve bir ışık alan bir mağarayı andıran bir tasarım planlanıyor. Diğer taraftan sadece yapı Star Wars etkisi değil, aynı zamanda yapıda sergilenecek olan yaklaşık 10 bin adet, çizimler, resimler, fotoğraflar, videolar ve objelerde yine Star Wars kültürüne ait olacak. Üstelik tüm bu objelerin yaklaşık maliyeti 400 milyon doları buluyor. Diğer taraftan yapı sadece bir müze olarak değil aynı zamanda ziyaretçilerin sosyalleşmesi,  rahatlaması, egzersiz yapması için kent içinde doğal ortamı deneyimlemesi için halka açık alanlarda olacağından, çatı katı ve 1. kat bu amaçla tasarlanacak.
George Lucas Museum
Müze inşaatının yaklaşık olarak 3 yıl sürmesi ve 2021 yılında ziyaretçilere açılması hedeflenmiş.
Şimdilik müze hakkında fikir verecek bir kaç ilüstirasyona ulaşabildik, müze ile ilgili ilginç haberler geldiğinde Star Wars hayranları ile tekrar bilgilendirme yapacağım.
George Lucas Museum

Post a Comment

Teşekkürler.

Daha yeni Daha eski