Yağmur Suyunu Depolama ve Kullanma
Günümüzün en büyük küresel sorunu, tüm insanlar eşit derecede sağlıklı suya erişimidir. Bazen bu iklemsel sebeplerden, bazen coğrafi sebeplerden bazen ise ekonomik sebeplerden dolayı olsa da  her insanın yaşaması için gerekli olan temel besin sağlıklı içilebilir sudur. Dolayısı ile en azından sağlıklı suya erişimi konusunda bireysel olarak çok bir şey yapamasak bile en azından suyu tasarruflu ve geri dönüştürülebilir şekilde kullanabiliriz.
Yağmur suyu doğal şartlarda tabiatın temel besin kaynağı, fakat özellikle şehirleşen dünyada maalesef yağmur suları çoğu zaman toprak ile buluşamadan deniz ve okyanuslara akmakta. Dolayısıyla en azından bahçe için sulama alternatifi olarak içilebilir su yerine depolanmış yağmur suyunu tercih edebiliriz. Bunun için çözüm çok basit. Evlerimizin çatısında olan yağmur oluklarından akan yağmur suyunu depolamak. Özellikle yaşadığımız yer bir tarım bölgesi ise müthiş fayda sağlayacak bir alternatif su temini olacaktır. Üstelik yağmur suyunu depolamak, suyun kullanım için gerekli olan bakım ve işletme maliyeti alternatifleri içinde en düşük olanıdır.
Bildiğiniz gibi yağmur suyu saf suya en yakın kaynak, dolayısı ile herhangi bir kimyasal işlem görmemiş ve toprak için ise en faydalı besin yağmur suyudur. Örneğin yağmur suyunda tuz, klor ve kloromin gibi kimyasallar olmadığından, bitkiler ve toprakta bulunan mikroorganizmalar için son derece faydalı bir alternatif sulama olacaktır. Ayrıca şiddetli yağmurlarda çatılardan akan yoğun yağmur suyu ile oluşacak sel baskınları toprakta bulunan faydalı organizmaları sürüklemekten kurtarmış olacaksınız. Ya da şehirdeyseniz, şehir alt yapı kanalizasyon sisteminin taşmasını engellemiş olacaksınız. Hadi engelledi cümlesi çok iddialı oldu ama düşünsenize binlerce binanın çatısından akan yağmur suyunu depolamış olsaydık, sel ve su baskınlarını engellemek için harika bir çözüm sağlamış olurduk.
Yağmur suyundan faydalanmak sadece sizi çevreci yapmaz aynı zamanda aile bütçesine de katkıda bulunmanızı sağlar. Bahçe veya tarla sulama için gerekli olan kaynağı yağmurdan elde ederek, hidrofor yatırım maliyeti, elektrik sarfiyatı ve su faturası gibi konulardan tasarruf sağmış olursunuz. 

Post a Comment

Teşekkürler.

Daha yeni Daha eski