Almanya, Avrupa'nın En Fazla Plastik Ambalaj Üreticisi
Almanya 4,2 trilyon dolarlık ekonomi büyüklüğü ile dünyanın en büyük 4. ekonomisi. Dolayısıyla Almanya üretim faaliyetleri sebebiyle, dünyada en fazla atığa sahip ülkelerden birisi. Hatta daha spesifik olursak Almanya, AB ülkeleri içinde en fazla plastik atığa sahip bir ülke ve atıkları her geçen yıl, bir önceki yıla göre sürekli yükselmekte. Hatta 2016 yılında yapılan araştırmaya göre her bir Alman vatandaşı başına, 220 kg plastik ambalaj üretimine ulaştığı tespit edilmiş. Dolayısı ile Almanya için sürdürülebilirlik adına bir takım önlemler alması artık kaçınılmaz olmuş.

Almanya Plastik Atıkları ile Nasıl Mücadele Edecek?

Almanya Çevre Bakanı - Svenja Schulze

Almanya Çevre Bakanı Svenja Schulze, 26/11/2018 tarihinde, 5 madde altında plastik atıklar ile mücadele planını açıkladı.
  • İhtiyaç dışı, gereksiz paketlemeleri ortadan kaldırma
  • Mevcut ambalajları altenatif çevre dostu ambalajlar ile değiştirme
  • Tüm atıklar içinde, geri dönüşüme uygun atık oranını arttırma
  • Plastik atıklar ile organik atıkları birbirinden daha iyi ayrıştırma
  • Denizlerdeki atıkları azaltmak amacıyla, bu konuda uluslararası kuruluşlara destek verme
Yeni mücadele planı ile artık Almanya'nın kullan-at kültüründen uzaklaşarak daha sürdürülebilir bir plastik atık dönemine gireceği öngörülüyor. Diğer taraftan plastik atıklar ile mücadelede uygulanacak yeni stratejinin domino etkisi yaparak tüm AB ülkelerinde de uygulanabileceği beklentisi oldukça yüksek.

Post a Comment

Teşekkürler.

Daha yeni Daha eski