Tesis Yönetimi Yazılımları
Günümüzde tesislerin karmaşık hale gelmesi, çevresel ve ekonomik koşulların ve regülasyonların ağırlaşması, aynı zamanda hizmete yönelik konfor beklentilerinin artması tesis yönetimi yazılım ihtiyacı kaçınılmaz hale gelmiştir. Her tesisin kendine göre ihtiyaçları değişik olsa da temel prensipler pek değişkenlik göstermez. Sektörden sektöre Tesis Yönetimi ve İşletiminden beklentiler farklılık gösterebilir. Örneğin hastane, otel, AVM gibi hizmet satan sektörlerde tesis yönetimi çok önemliyken, banka, ticaret binaları,  sanayi ve üretim yapan tesislerde ise sadece kriz zamanları önemli hale gelir. Zaten her yazılımın kendine göre öne çıkan özellikleri var. Bazı yazılımlarda yerleşke yönetimi araçları çok kuvvetliyken, bazılarının envanter yönetimi ya da bakım onarım yönetimi daha güçlü olabilir.
Finance Online 2019 yılı için en iyi tesis yönetimi yazılımlarını temel özelliklerine bağlı olarak detaylı olarak sıralamış. Ben burada özet geçeceğim ama detaya inmek istersiniz haber kaynağı ve hatta yazılım sahiplerine kadar erişebilirsiniz. Yalnız listede ki yazılımlar global olarak hizmet verdikleri için Türkçe olarak destek verip vermedikleri hakkında önceden bilgi alınmalı. Tesis Yönetimi yazılımı satın almadan önce sağlam bir karşılaştırma yapmak için aşağıda ki liste sizin için son derece faydalı olacaktır. Tesis Yönetimi yazılımı çok ucuz olmamakla birlikte yazılımın tesise entegre edilmesi ve hayata geçirilmesi uzun soluklu bir çalışma gerektireceği için sadece bütçe olarak değil aynı zamanda ciddi bir mesai de gerekecektir. Şimdilik bu yazının konusu yazılımları içerik olarak tanıtmaktan ziyade, yazılımları listelemek ve bu konuda ki araştırmalarınız için itici güç olmak.
Facilities Management Software

2019 yılının en iyi tesis yönetimi yazılımları

 1. Hippo CMMS
 2. FMX
 3. Quick Base
 4. ServiceNow Facility Management
 5. iLab Core Facility Management
 6. CBRE ServiceInsight
 7. Nexudus Spaces
 8. Skedda Bookings
 9. OfficeSpace Software
 10. AiM Sapace Management
 11. ARC Facilities
 12. Infraspeak
 13. 360Facilitiy
 14. WebCheckout
 15. ARCHIBUS
 16. UpKeep
 17. Rosmiman IWMS Global Site
 18. RecTimes
 19. WebTMA
 20. Prodsmart
Artık kağıt kalem ile sistemleri takip etmek, günlük checklistleri manuel tutmak ve arşivlemek gibi manuel işlemler yerine tesise göre özelleştirilmiş bir yazılım edinmek, bir yandan varlıkları verimli bir şekilde kullanarak tesise değer katarken diğer yandan, tedarikçilere, çalışanlara ve müşterilere de kolaylık sağlayacaktır. Yapılan araştırmaya göre hali hazırda tesislerin %43,9'u excel kullanarak yönetilmektedir ki bu da esasında verimlilik ve sürdürülebilirlik yönünde, anlık aksiyon ve raporlama konusunda değişen ihtiyaçlara cevap vermede gecikmeler yaşanırken hata payı yüksek ve eksik bilgiler ile karar alınmasına neden olmaktadır. Diğer taraftan bir tesis yönetimi yazılımının kullanılması yıllık bakım maliyetlerinde ortalama %3,3 tasarruf sağladığı düşünülmektedir. 

Post a Comment

Teşekkürler.

Daha yeni Daha eski