Özellikle kırsalda, kanalizasyon alt yapısının olmadığı yerlerde, foseptik çukuru veya kimyasal karışımı gibi palyatif çözümler ile tuvalet sorunu giderilmektedir. Halbuki kompost tuvalet kullanılırsa atıkların tamamen sağlıklı bir şekilde doğa ile birleşmesi ve gübre olarak kullanılması mümkün. Belki tuvalet konusu kulağa hoş gelmeyebilir ama çevresel olarak atık yönetimi için özellikle kompost tuvaletler mutlaka dikkate alınmalıdır.
Eğer bir şehir kanalizasyon alt yapısı olan bir yerdeyseniz, kompost tuvalet ihtiyacınız olmayacaktır. Diğer taraftan bir karavan ya da kırsal bir alanda yaşıyorsanız kesinlikle, kompost tuvalet çevresel yönden en sağlıklı ve sürdürülebilir sonucu verecektir.
Esasında kompost tuvaletlerden bahsettiğim konu, kuru kompost tuvaletlerdir. Tuvaletlerde kokuya sebep olan en büyük sorun sıvı atık ile kuru atığın birleşmesidir. Kuru kompost tuvaletlerde sadece katı atık olacağı için öncelikli olarak normal bir tuvalette olması gereken kokudan daha fazla koku olmayacaktır. Kompost tuvaletler, katı atıklar için tasarlanmış bir tekniğe sahiptir. Katı atıklar kapalı bir haznede, torf vb. topraklar veya kurumuş otlar ile karıştırılmasıdır. Hazne bir süre sonra dolduğunda toprak olarak sağlıklı bir şekilde istediğiniz bir ekenek araziye boşaltabilirsiniz. Böylece kuru atıklar toprak olarak doğaya geri dönerken, uçtan uca 360 derece çevresel döngüyü tamamlamış olacaktır. Hazne boşaltıldıktan sonra tekrar içine toprak veya kuru ot ya da yaprak koyulur ve tuvalet kullanıma açılır.
Portatif kompost tuvaletlerde bir defalığına toprak hazneye eklenir, daha sonra tuvalet her kullanım sonrası dışarıda bulunan kol ile toprak ve atığın karıştırılması sağlanır. Sabit kompost tuvaletlerde ise her kullanım sonrası bir kase kadar toprak veya kuru otlar tuvaletin haznesine dökülür. Böylece katı atığın toprak ve ot arasında kalarak azot dönüşümüne maruz kalması sayesinde katı atık zamanla dehidrasyona uğrar ve hacmini kaybederek toprak ile bir bütün olur.
Genellikle karavan vb. mobil araçlarda ki kompost tuletlerde torf toprak kullanılırken, sabit tuvaletlerde ise kuru ot yaprak vb. bitkiler de kullanılsa da en iyi sonucu torf toprağın verdiği düşünülmektedir.  Torf kullanılan kompost tuvaletlerde mutlaka toprak ile atık karışımı sağlanarak dehidrasyona yardımcı olunmalıdır. Kuru yaprak ot vb. kullanılan kompost tuvaletlerde ayrıca havalandırmaya gerek yoktur. 

Kompost tuvalet için somut olarak çevresel faktörünü ifade etmek istersek;


 • Bir defa kompost tuvalet kullanım sonrası topraklaşma / gübreleşme süreci sonrası yaklaşık olarak 200 kg'lık buğdayın yetişmesi için gerekli olan besin sağlanmış olmaktadır. 
 • Konvansiyonel tuvaletlerde her sifon çektiğinizde 15-12 lt. su israfına sebep olmaktadır ki bu da bir kişi için yılda yaklaşık olarak 5,5 ton su demektedir. 
 • Kanalizasyon alt yapısı ve arıtma sistemi olan şehir şebekelerinde bile kompost tuvaletlerde ki çevresel döngünün çok çok azı gerçekleşmektedir. Çünkü kanalizasyona sadece katı atık değil, sıvı atık ve kimyasal atıklar da karışmaktadır. 
 • Özellikle kısıtlı su ile seyehat eden karavan yolcuları, kompost tuvalet kullanmaları halinde, rezervuar için beyaz su, gri su ve siyah su gibi depolar bulundurmasına gerek olmaz. Hem su tasarrufu sağlar hemde gereksiz yere tuvalet temizliği için litrelerce su taşımak zorunda kalmaz. 
 • Karavan demişken eğer bir karavan sahibi iseniz ve AB ülkelerine ziyarete gidecekseniz, marin tipi tuvaletiniz varsa, büyük ihtimal ile AB standartları gereği giriş izni alamayacaksınız. 
 • Günümüzde ekolojik tarım, ekolojik çiftlik vb. motivasyona sahip olan yerlerde kompost tuvalet kullanılmaktadır. Kompost tuvaletlerde üretilen gübre ve toprak tamamen çevreci bir süreç ve dönüşümdür. 
 • Kompost tuvaletleri kuru olarak kullanırsanız koku problemi olmaz, ortalama 3 kişilik bir ailenin kompost rezervi yaklaşık olarak 1 yılda dolar. Yani senede bir defa biriken kompostu doğaya hediye edebilir veya saksı ya da bahçenize boşaltabilirsiniz. 
 • Kompost tuvaletin bir çok çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan en sık kullanılan kuru pompost, sıcak kompost, solucanlı kompost ve alan kompostudur. Kuru kompos dışında ki diğer kompost türleri gübre yapımı için özel tesislerde imal edilmektedir. 

2 Yorumlar

Teşekkürler.

 1. Merhaba, her sey harika da kati ile siviyi ayri ayri nasil yapiyorsunuz? Her sey bittikten sonra kendi temizliginizi nasil yapiyorsunuz? Mesela ishal oldunuz sonucta illaki su ile temizlenmek zorundasiniz. Bunlar Avrupa'daki tuvaletler gibi taharatsiz tuvaletler buyuk ihtimalle.

  YanıtlaSil
 2. Teoride katı ve sıvı ayrı ama pratikte dediğiniz gibi olabiliyor. Bu noktada özel solüsyonlar dökerek koku engellenmektedir. Evet taharatsız tuvaletler ama taharatı sadece su ile değil, ıslak mendil, tuvalet kağıtlığı vb. yapabilirsiniz. Böylece su tasarrufu sağlayabilirsiniz.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Teşekkürler.

Daha yeni Daha eski