ASHRAE (American Society of Heating Refrigerating and Air Conditioning Engineers -Amerikan Isıtma, Soğutma ve Havalandırma Mühendisleri Derneği) Covid-19 ile ilgili olarak pandemi ile mücade amacıyla, bazı dokümanlarını güncellerken ayrıca Covid-19 ile ilgili önlemler kapsamında duyurular yayınlanmaktadır. Duyurular bir çok parametreyi ilgilendirdiği için ben daha çok Tesis Yönetimi ve İşletimi kapsamında olanları ve en sık merak edilenleri yazmaya çalışacağım.  ASHRAE'nin yayınlamış olduğu duyurular ile ilgili güncellemeler çıktıkça en kısa zamanda bu sayfada güncelleme yaparak sizi bilgilendirmeye çalışacağım. 

Covid-19 ile ilgili binalarda ısıtma, soğutma, havalandırma ve klima sistemleri için alınması gereken önlemler.

  • İlk olarak önemli soruların ve sıkça sorulan sorular ile ilgili ASHRAE SSS sayfası yayınlamıştır. Covid-19 ile ilgili Tesislerde mekanik sistemler ile ilgili yapılması gerekenler ile ilgili cevaplar ayrıntılı olarak verilmiştir. 
  • Covid-19 döneminde havalandırma sistemleri kapatılmalı mı? Covid-19 döneminde klimalar kapatılmalı mı? veya Covid-19 döneminde HVAC sistemleri kapatılmalı mı?  
Esasında bu 3 soruyu tamamlayan 3. sorun yani Covid-19 döneminde HVAC sistemleri kapatılmalı mı?  sorununa cevap verdiğimizde aynı zamanda diğer iki soruya da cevap vermiş olacağız. 

SARS-CoV-2'nin hava yoluyla geçişi, virüse hava yoluyla maruz kalmanın kontrol edilmesi gerektiği muhtemeldir. Isıtma, havalandırma ve iklimlendirme sistemlerinin çalışması da dahil olmak üzere bina operasyonlarındaki değişiklikler, havadaki maruziyetleri azaltabilir. 

Isıtma, havalandırma ve iklimlendirme sistemleri ile sağlanan havalandırma ve filtreleme, SARS-CoV-2'nin havadaki konsantrasyonunu ve dolayısıyla hava yoluyla bulaşma riskini azaltabilir. Şartlandırılmamış alanlar, doğrudan yaşamı tehdit edebilecek ve enfeksiyona karşı direnci azaltabilen insanlarda termal strese neden olabilir. Genel olarak, ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme sistemlerinin devre dışı bırakılması, virüsün bulaşmasını azaltmak için önerilen bir önlem değildir.
Kaynak : https://www.ashrae.org/technical-resources/resources

ASHRAE'nin yayınladığı bildirime göre havalandırma, klima, HVAC sistemlerinin kapatılması virüs bulaşmasını azaltmak için önerilmemektedir. Tam tersi havanın şartlandırılması ve filtre edilmesi Covd-19 SARS-Cov-2 Corona virüs etkilerini azaltacak çalışmalardan birisidir. Ayrıca klimaların kapatılması termal stres yaratarak daha fazla sorun çıkmasına sebebiyet verebilir. 

  • Covid-19 Havadan bulaşmasına dair, Covid-19 havadan iletimi ile ilgili genel bilgilendirme ASHRAE tarafından yapıldı. 
  • Covid-19 endişeleri için ASHRAE tüm kaynaklarını tek bir sayfada topladı. İlk elden Covid-19 önlemlerini direkt ASHRAE'nin hazıladığı kaynaktan inceleyebilirsiniz.

Post a Comment

Teşekkürler.

Daha yeni Daha eski