Çin 2060 yılına kadar karbon nötr olacak
Geçtiğimiz günlerde Birleşmiş Milletler (BM) toplantısında Çin 2060 yılına kadar karbon nötr olma hedefini duyurdu. Dolayısı ile BM kurulunda Çin karbon nötr olmak için söz verdi.

Dünyanın en büyük üretim ekosistemi Çin'de ve Çin için dünyanın fabrikası diyebiliriz. Çin'in yapacağı çevresel her bir farkındalık çevre açısından etkisi çok yüksek olacaktır. Diğer taraftan Çin'de üretim ekosistemi en fazla fosil yakıt ile sağlandığı dikkate alındığında sadece Çin'in sıfır karbon ekonomisine geçmesi sürdürülebilir bir gelecek için çok önemli. Yalnız Çin bunun için 40 yıllık bir hedef belirlediği için 2060 yılına ancak tamamlanacak. 

Sıfır karbon veya karbon nötr için yapılacak çalışma her ne kadar 40 yıl gibi gözükse de şimdiden alt yapı çalışmasına başladığını düşündüğümüzde 40 yıl boyunca her yıl daha az karbon salan bir ekosistem ortaya çıkacağı için Çin'in çevresel olarak vizyonu takdire değer.

Çin karbon emisyonunu düşürmek için öncelikli olarak güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapacağını duyurdu. Çin şu anda %28 ile dünyada en fazla karbon salınımı yapan ülke konumunda. Diğer taraftan Çin, geçtiğimiz iki yıl (2018*19) yenilenebilir enerjiye büyük miktarlarda yatırım yapmasına karşı karbon emisyonunda ki artışı durduramamıştı.  

Çin devlet başkanı Şi Cinpink BM toplantısında 2060 yılına kadar karbon nötr olma yolunda bir söz vermiş olsa da Greenpace Asya İklim Politikaları uzmanı Li Shuo Çin tarafından verilen çevresel taahhüdün ayrıntılar, somut uygulamalar ve eylemler ile desteklenmesi gerektiğini ifade etti.  

Çin için karbon nötr yolculuğu uzun ve büyük maliyetlerle gerçekleşecek, fakat eğer Çin şimdiden çalışmalara başlarsa çevresel etki ve sonuçları hemen fark edilecektir.  

Post a Comment

Teşekkürler.

Daha yeni Daha eski