Tesis Yönetimi sektöründe Türkiye'de deneyime yönelik kaynaklar oldukça kısıtlı. Gerek internette yazılı, gerek video ya da kitap olarak dahi maalesef sektörle ilgili çok fazla içerik yok. Özellikle internette ki içeriklerin bir çoğu bilgi vermekten ziyade etkileşim ve reklam sunan servislerden ileri gitmemektedir. İşte bu noktada Tesis Yöneticileri için eşsiz bir kaynak yaratma yönünde heyecan duygusu yaşadım ve www.tesisyonetimi.net internet servisini kurdum.  

Tesis Yöneticisi platformu sadece tesis yöneticileri için değil bu sektörde kariyer yapmak isteyen herkesi kapsayan, konuları yalın bir dil ile anlatan bir platform. Üstelik herkese açık, bedava ve reklamsız. Sektör paydaşlarının ve sektör çalışanlarının mutlaka faydalanması gereken gerçekten çok emek verilmiş içeriklerin olduğu detaylı bir çalışma diyebilirim. 

Özellikle öngörü ve iç görü çalışmalarımın yer aldığı makalelerin sektörde çok etkili olduğunu düşünüyorum. Mesela Paris İklim anlaşması ile ilgili olarak neredeyse 8 ay önce yazdığım makaleleri okuyan sektör çalışanları bugüne en azından mentâl olarak hazırlanmış oldu. 

Paris Anlaşması Nedir ve Paris Anlaşmasının Temel Yönleri adlı iki makaleyi önerebilirim. 

Diğer bir örnek vermek gerekirse bildiğiniz gibi Facebook grubu (Facebook, Instagram, Whatsapp) artık Metaverse adıyla bir çatı holding altında toplanacağı ile edildi. Ve hemen ardından Metaverse ile ilgili blogchain teknolojisi gündeme gelerek cryipto para ve token üretimi başladı. Tüm bunların yaslandığı temel felsefe ise Arttırılmış Gerçeklik teknolojisini daha fazla hayatımıza girmesine yönelik çalışmalar. Gelecekten mekanik ve elektronik sistemlere daha az maruz kalarak gerçekliğin ikizlerine daha çok maruz kalacağımız aşikar. Tabii ki www.tesisyoneticisi.com sitesini takip edenler bundan yaklaşık 5 ay önce Arttırılmış Gerçeklik, Sanal Gerçeklik ve Yapay Zakâ ile ilgili teknolojilerinin Tesis Yönetimi işlerini ve hizmetlerini nasıl geliştirdiğine ve etkilediğine tanık oldu. 

Tesis Yönetiminde Arttırılmış Gerçeklik 

Yine özellikle karbon emisyonları ile ilgili olarak bir taraftan dünyadaki gelişmeleri paylaşırken diğer taraftan Türkiye'de ki gelişmeleri paylaşmaya özen gösteriyorum. Örneğin yinelenebilir enerji ile ilgili olarak sertifikalandırma süreçlerinde I-REC kullanılırken, yakın zamanda yerli sertifikamız olan YEK-G çıktı ve piyasaya arz oldu. Bu gelişme ülkemiz Tesis Yönetimi ekosistemi için müthiş bir gelişmeydi. Hiç vakit kaybetmeden niş bir bilgi olarak Tesis Yöneticileri için özelleştirilmiş karmaşık uygulamalardan arındırılmış saf bir makaleyi kaleme aldım.

YEK-G Belgesi Nedir? 

Sadece yukarıda bahsettiğim konular ve benzerleri değil, Tesis Yönetimin en büyük operasyonu olan Satın Alma ve Gayrimenkul Yönetimi ile ilgili olarak sektörde ilk olarak ele alınmış Tesis Yöneticileri için özelleştirilmiş birbirinde iyi bir çok makaleye göz atabilirsiniz. 

Sektöre ve sektör çalışanlarına biraz olsun, deneyim, kazanç, kalite ve itibar kazandırabildiysem ne mutlu bana. Okuyucularımdan tek bir şey bekliyorum. Lütfen yazıları okuduktan sonra sosyal medya hesaplarınızda paylaşın, çalıştığınız kurumda arkadaşlarınız paylaşın ve yazıların altına görüş ve yorumlarını yazınız. Görüş ve yorumlarınız ile gerek yazılarıma gerekse sektöre daha fazla katkı sağlamış olabiliriz. 

Bugünden sonra www.tesisisletimi.com artık daha çok Türkiye'de ve Dünyada gerçekleşen gelişmelerden ve haberlerden bahsederken www.tesisyonetimi.net öngörü, araştırma ve eğitime yönelik yazılarıyla öne çıkacaktır. 

Beni takip etmeye devam edin. 

(Burada bizi takip etmeye devam edin diye yazmak isterdim ama maalesef tüm içerikleri tek başıma oluşturmaktayım. O yüzden çok sık içerik güncellemesi yapamıyorum ancak fırsat buldukça yazıyorum. Anlayışınız için şimdiden teşekkür ederim.)

Post a Comment

Teşekkürler.

Daha yeni Daha eski